Zamknij

"Pan Tadeusz" wraca do domu

21:10, 01.03.2019 TN
Skomentuj

Po 80 latach nieobecności, rękopis "Pana Tadeusza" wróci na trzy dni do Zamku Tarnowskich w Dzikowie. To wydarzenie bez precedensu, bowiem bezcenne dzieło właściwie nie opuszcza wrocławskiego Ossolineum.

Przed wojną rękopis należał do rodziny Tarnowskich, która kupiła go w 1871 r. od syna Adama Mickiewicza. Od 1929 roku "Pan Tadeusz" był ozdobą Kolekcji Dzikowskiej i był traktowany jako relikwia narodowa. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r. został wywieziono do, wydawałoby się bezpiecznego, Lwowa i zdeponowany w Ossolineum.

Dalsze losy rękopisu przypominają scenariusz sensacyjnego filmu (pisaliśmy o tym na łamach "Tygodnika Nadwiślańskiego"). Ostatecznie, po zakończeniu wojny, trafił do zbiorów przeniesionego do Wrocławia Ossolineum.

Przez cały okres PRL dzieło było ukryte w magazynie. Pierwszy publiczny pokaz rękopisu odbył się ...w Tarnobrzegu, w 1998 roku. Było to możliwe, bo prawa do bezcennego rękopisu odzyskał ród Tarnowskich. Na stałe manuskrypt pozostał we Wrocławiu, w 1999 roku Tarnowscy sprzedali go Ossolineum.

Na potrzeby pokazywania rękopisu powstało we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza. W rzeczywistości jednak, eksponowana jest tam specjalnie wykonana kopia dzieła, zaś sam oryginał pokazywany jest ...przez 5 dni w roku. Resztę czasu spędza w specjalnym sejfie zapewniającym odpowiedni mikroklimat i warunki termiczne.

W ostatnich 20 latach tylko raz wydano zgodę na pokazanie "Pana Tadeusza" poza Wrocławiem - w ub. roku na wielkiej wystawie w ukochanym przez Mickiewicza Wilnie. Teraz będzie go można podziwiać w Tarnobrzegu.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych nie ukrywa, że możliwość pokazania oryginału dzieła Mickiewicza to olbrzymi zaszczyt, ale i też wyzwanie. Kwestie logistyczne, dodatkowe zabezpieczenia, itp. Szczególnie, że można spodziewać się prawdziwego oblężenia muzeum - w 1998 roku, gdy pokazywano rękopis w zabytkowym spichlerzu w Tarnobrzegu, w cztery dni odwiedziło muzeum czterokrotnie więcej gości, niż przez cały rok.

Rękopis "Pana Tadeusza" będzie można podziwiać w Tarnobrzegu w dniach 23, 24 i 25 marca.

(wel)

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%