Zamknij

W poszukiwaniu pierwszych śladów jesieni. Ojców i Ojcowski Park Narodowy na jeden weekend

12:09, 24.10.2024 art. promocyjny Aktualizacja: 12:12, 24.10.2024

Kalendarzowa jesień trwa w pełni, jednak jeszcze nie wszędzie możemy podziwiać jej uroki. Wysokie temperatury panujące w większości regionów Polski, w tym w Tarnobrzegu sprawiają, że oznaki jesieni nie są jeszcze widoczne. Miłośnicy złotej polskiej jesieni na jej poszukiwanie mogą wybrać się do miejsca, które szczególnie zachwycająco prezentuje się właśnie o tej porze roku – do Ojcowskiego Parku Narodowego. To niezwykle malowniczy zakątek na mapie Małopolski, do którego z Tarnobrzega można dotrzeć w zaledwie 2,5 godziny!

Urokliwy Ojcowski Park Narodowy. Dlaczego warto go odwiedzić?

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi niewiele ponad 21 km2. Nie oznacza to jednak, że na jego terenie brakuje atrakcji – wręcz przeciwnie! Ojcowski Park Narodowy swoją skromną powierzchnię nadrabia wyjątkowym urokiem oraz mnóstwem ciekawych, atrakcyjnych zwłaszcza pod względem przyrodniczych zakątków, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom bliskiego obcowania z naturą.

W sercu tego atrakcyjnego pod wieloma względami parku narodowego zlokalizowana jest mała miejscowość o nazwie Ojców. To wieś, w której na stałe mieszka niewiele ponad 200 osób i która stanowi świetną bazę wypadową na tereny parku narodowego. W jej okolicach funkcjonuje baza noclegowa, w której zakwaterowanie bez problemu znajdą turyści planujący spędzenie weekendu w tych okolicach. Jeśli chodzi o dostępne w miejscowości Ojców noclegi, znaleźć je można w takich pobliskich miejscowościach, jak m. in. Sułoszowa, Paczółtowice czy Wola Kalinowska.

Jesienne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Już jeden weekend w zupełności wystarczy, aby docenić urok Ojcowskiego Parku Narodowego, zobaczyć najciekawsze miejsca na jego terenie oraz skorzystać z miejscowych atrakcji. Miejsce to słynie nie tylko z przepięknych krajobrazów, które szczególnie pięknie prezentują się jesienią, kiedy zrzucające liście drzewa mienią się pełną feerią barw, ale także z licznych, występujących na jego terenie jaskiń. Najbardziej znaną z nich jest Grota Łokietka, w której czeluściach, według legendy, miał ukrywać się król Władysław Łokietek. Jaskinia ma długość 320 metrów i jest podzielona na sale, z których każda nosi inną, nawiązującą do opowieści nazwę.

Ojcowski Park Narodowy przyciąga do siebie także liczne rzesze miłośników wyjątkowych formacji skalnych. To właśnie na jego terenie można podziwiać jedną z najsłynniejszych z nich – Maczugę Herkulesa. Oprócz niej, spacerując po parku natknąć się można także na inne skały o takich fantazyjnych nazwach, jak m. in. Napoleon, Skała Chopina, Fortepian i Skała Mickiewicza. Inną, charakterystyczną formacją skalną Ojcowskiego Parku Narodowego jest Brama Krakowska, przez którą dawniej biegł szlak kupiecki łączący Kraków ze Śląskiem. Według lokalnej opowieści, brama stopniowo się zwęża, a kiedy zamknie się na dobre, nastąpi koniec świata.

Zwieńczeniem zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego może być wizyta w całości poświęconym mu muzeum, w którym turyści mogą podziwiać różnego rodzaju ekspozycje tematyczne dotyczące zasobów parku narodowego. Oprócz tego, w obiekcie zobaczyć można wnętrze zrekonstruowanej jaskini, w której słychać kapiącą ze ścian wodę oraz odgłosy nietoperzy, a także makietę Ojcowskiego Parku Narodowego w skali 1:2000.

Warte zobaczenia zamki i zabytki w Ojcowie

Oprócz zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego, warto poświęcić jedno popołudnie na zapoznanie się z atrakcjami samego Ojcowa i jego okolic. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, miasteczko również posiada bowiem warte odwiedzenia miejsca. Turystów szczególnie zachwyci jego architektura, na którą składają się zarówno tradycyjne budynki drewniane, jak i murowane. Drewniane budowle w Ojcowie pochodzą z XIX i początków XX w. i mają swój niepowtarzalny urok, który pozwala zobaczyć, jak w dawniejszych czasach wyglądały polskie miasteczka.

Na Górze Zamkowej w Ojcowie znajduje się natomiast słynny zamek. Został wybudowany w tym miejscu w II połowie XIV w. na zlecenie samego króla Kazimierza Wielkiego, lecz do naszych czasów przetrwały jedynie jego ruiny. Zamek w Ojcowie wchodził w skład warowni obronnych rozmieszczonych wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd, których kluczowym zadaniem była obrona szlaków handlowych. W ostatnich latach władze Ojcowskiego Parku Narodowego podjęły wyzwanie odrestaurowania ruin, które obecnie są dostępne dla zwiedzających. Warto je odwiedzić, gdyż jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków w okolicy.

W okolicy czeka na nas jeszcze jeden zamek. Mowa o Zamku w Pieskowej Skale, który jest oddalony od centrum Ojcowa o ok. 7 km i jest w dużo lepszej kondycji. Na jego terenie były kręcone sceny z takich popularnych polskich filmów i seriali, jak m. in. „Janosik” i „Ogniem i Mieczem”. W XVI w. dawna warownia obronna została przekształcona w okazałą, renesansową rezydencję i właśnie w takich kształcie możemy podziwiać ją współcześnie.

(art. promocyjny)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%