Zamknij

„Lasowiackie chłopki” – kobiety w centrum Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu

10:26, 01.07.2025 Aktualizacja: 10:26, 01.07.2025
Skomentuj

Tarnobrzeg po raz kolejny stanie się ważnym punktem na mapie wydarzeń V Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Tegoroczna edycja skupi się na kobietach – współczesnych Lasowiaczkach, które pielęgnują i rozwijają dziedzictwo kulturowe regionu. W programie znalazły się wystawy, pokaz mody, spotkania literackie i działania artystyczne, a wszystko to pod wspólnym hasłem „Lasowiackie chłopki”.

– Chcemy skierować uwagę na kobiety oraz na to, w jaki sposób przekazują wartości, tradycje i kulturę – podkreśla Renata Domka, koordynatorka tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu. – To właśnie one najczęściej prowadzą warsztaty, działają w zespołach, rozwijają pasje wokół lasowiackich zwyczajów, pieśni, obrzędów i strojów.

Wydarzenia w Tarnobrzegu rozpoczęły się już w czerwcu akcją „Serce Lasowiaczki”, w ramach której mieszkanki regionu przesyłały swoje fotografie. Z nadesłanych zdjęć powstał kolaż w kształcie lasowiackiego serca – symbolicznego mostu między przeszłością a teraźniejszością. Efekty tej inicjatywy będzie można zobaczyć podczas wernisażu wystawy, który odbędzie się 10 lipca o godz. 18:00 w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Głównym elementem ekspozycji będą zdjęcia wykonane techniką mokrego kolodionu przez Piotra Radeckiego ze Stalowej Woli. Do sesji zaproszono kobiety aktywnie zaangażowane w popularyzację kultury lasowiackiej. Wernisaż uświetni także premierowy pokaz kolekcji mody Justyny Wesołowskiej, inspirowanej tradycyjnym strojem lasowiackim. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również spróbować regionalnych przekąsek przygotowanych przez Zespół Ludowy Cyganianki.

Kolejnym punktem programu będzie spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką głośnej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Odbędzie się ono 13 lipca w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Rozmowę z pisarką poprowadzi Renata Domka. – Porozmawiamy o roli kobiet w kulturze ludowej, o dziedzictwie, o tym, co nam dały nasze babki, jak z tego czerpać, a czasem – jak się od tego uwolnić – zapowiada.

Spotkaniu będzie towarzyszyć performatywne czytanie fragmentów „Chłopek” oraz książki „Całe życie mojej mamy” Doroty Kozioł w wykonaniu Teatru Czwartek i zaproszonych gości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal Kultury Lasowiackiej potrwa od 6 do 27 lipca i obejmie 13 miejscowości w północnej części województwa podkarpackiego, m.in. Baranów Sandomierski, Kolbuszową, Leżajsk, Rudnik nad Sanem, Stalową Wolę i Tarnobrzeg. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a lokalnymi operatorami m.in. instytucje kultury i samorządy.

Festiwal nie tylko celebruje tradycję Lasowiaków – unikatowej grupy etnograficznej – ale również staje się impulsem do rozwoju kultury, turystyki i lokalnego rzemiosła. Wydarzenie realizowane jest w ramach Programu wsparcia i promocji kultury lasowiackiej na lata 2022–2027, finansowanego z budżetu województwa podkarpackiego.

Więcej informacji o wydarzeniach festiwalowych można znaleźć na stronach internetowych: lasowiacki.pl, wdk.kulturapodkarpacka.pl, tdk.tarnobrzeg.pl oraz w mediach społecznościowych organizatorów.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%