Zaprezentowane zostaną przede wszystkim zabytki z zakresu rzemiosła artystycznego: ubiory, nakrycia głowy, wraz z bogatym akcesorium, przede wszystkim różnorodny zestaw torebek, a także wachlarze piórowe oraz szkło toaletowe. Są to przedmioty w większości luksusowe, pokazujące art déco najwyższej jakości. Wybór kilkudziesięciu eksponatów charakteryzować będzie rozmaitość pod względem funkcjonalnym, np. mała czarna, kopertówka, wachlarz reklamowy, ale i materiałowym: tkaniny, skóry, szkło, metal, bakelit, chrom, a także w technikach dekoracji, np. emalia, tłoczenia, taksydermia.
Wystawa zostanie wzbogacona ikonograficznie dziełami malarskimi z wizerunkami kobiet modnie ubranych i uczesanych, znanych w okresie międzywojnia, m.in. portret aktorki Zofii Gryf-Olszewskiej autorstwa Alfonsa Karpińskiego. Wśród eksponatów znajdą się także szkice i materiały związane z paryskim domem mody Vionnet, założonym przez Madeleine Vionnet, jedną z czołowych projektantek haute couture tego czasu.
Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W dużej części z zakupionej i pożyczonej kolekcji Hanny Szudzińskiej, oraz dzięki kolekcjonerom prywatnym.
Wernisaż odbędzie się 15 września 2024 r. o godz. 16.00 w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (budynek dawnego sądu). Wystawa dostępna będzie do oglądania do 16 lutego 2025 r.
[ZT]215306[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz