Zauważyłeś, że Twój pies ma trudności z oddawaniem stolca? A może taka czynność nie występuje u niego już od kilku dni? Z całą pewnością cierpi na zatwardzenie i powinieneś odpowiednio zareagować, aby mu pomóc. Jak? Tego dowiesz się, czytając dalej.
Kiedy powinieneś zacząć się martwić?
Zatwardzenie u psa należy zacząć leczyć w momencie, kiedy nie oddaje on stolca od 2-3 dni. Dlatego tak ważna jest bieżąca obserwacja swojego pupila i wyłapywanie ewentualnych odstępstw od normy. Zdrowy pies oddaje stolec raz dziennie (niektóre robią to 2-3 razy na dobę). Jeśli więc Twój zwierzak ma problemy z oddawaniem stolca (widzisz, że wiąże się to z jego nadmiernym wysiłkiem) lub po prostu od kilku dni wcale go nie oddaje - koniecznie udaj się do weterynarza.
Zatwardzenie u psa - leczenie pod okiem weterynarza
W gabinecie weterynaryjny, po przeprowadzeniu badania, Twój pies może zostać poddany lewatywie lub otrzymać leki przeczyszczające.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://blog.piesotto.pl/zatwardzenie-u-psa/ - dowiesz się m.in. czy należy samodzielnie wykonywać lewatywę i dokładnie jakie leki podawane są psom, które mają zatwardzenie.
Zatwardzenie u psa - domowe sposoby leczenia
Przed udaniem się do weterynarza, możesz spróbować domowych sposobów leczenia zatwardzenia u psa. Najpierw zastanów się, co mogło wywołać u niego taki stan.
1. Zmiana karmy z mokrej na suchą
Jeśli z mokrej karmy nastąpiło przejście na suchą, pies może otrzymywać zbyt małe ilości wody - stąd u niego problemy z wypróżnianiem. W takiej sytuacji zacznij moczyć suchy granulat i stopniowo zmniejszać w nim ilość wody, aby Twój pupil miał czas przystosować się do tej zmiany.
2. Nadwaga
Jeśli Twój pies boryka się z nadprogramowymi kilogramami, konieczne będzie jego odchudzenie. Nadwaga powoduje zmniejszenie perystaltyki jelit, co powoduje zatwardzenia. Skup się na zmniejszeniu posiłków, jakie otrzymuje, a także zadbaj o to, aby więcej się ruszał w ciągu dnia.
3. Zjedzenie zbyt dużej ilości kości
Jeśli w ostatnich dniach Twój pies spożywał kości i to w zwiększonej ilości, możliwe jest wystąpienie u niego zatwardzenia. Po prostu przestań mu je podawać, a problem zniknie. Ich wartość odżywcza jest znikoma - możesz zrekompensować psu ich brak zdrowszymi przekąskami np. marchewką.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz