Zamknij

Dom z poddaszem użytkowym czy z poddaszem do adaptacji? Poznaj różnice.

art. sponsorowany + 00:00, 18.02.2023

Decydując się na budowę domu, warto przemyśleć swoje oczekiwania względem powierzchni domu, liczby pokoi, układu funkcjonalnego czy innych indywidualnych preferencji domowników, które wpłyną na komfort użytkowania nowych przestrzeni. Należy jednak pamiętać, by w pierwszej kolejności zweryfikować ustalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy i upewnić się, że dom, o jakim marzymy, będzie można wybudować na konkretnej działce. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie dopasowanie projektu do budżetu Inwestora, dzięki czemu budowa będzie przebiegać sprawnie i płynnie. Wśród gotowych projektów dużą popularnością cieszą się domy z poddaszem użytkowym i w tym artykule przeczytasz o tym, czym różnią się od domów z poddaszem do adaptacji.

Dom z poddaszem użytkowym – co to znaczy?

Poddasze użytkowe to przestrzeń należąca do budynku, która jest zaprojektowana pomiędzy najwyższym stropem a konstrukcją dachu. Przestrzeń na poddaszu jest zagospodarowana i przygotowana do pełnienia funkcji mieszkalnych i domownicy regularnie z niej korzystają. Poddasze użytkowe to najczęściej prywatna strefa domu, w której mieszczą się sypialnie mieszkańców, łazienki, garderoby, w niektórych projektach na poddaszu sytuuje się także dodatkowo takie pomieszczenia jak np. pralnia. Na poddaszu użytkowym domownicy spędzają zazwyczaj przynajmniej kilka godzin dziennie. Projekty domów z poddaszem użytkowym muszą spełniać przepisy, wynikające z Prawa budowlanego. Informują one, że pokoje na poddaszu w budynkach jednorodzinnych powinny mieć min. wysokość 2,2 m – jest to wysokość średnia liczona między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie mniejszą niż 1,9 m, poddasze musi posiadać sprawną wentylację, ogrzewanie oraz naturalne światło wpadające przez okna, których wielkość powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłóg.

Czym charakteryzuje się projekt domu z poddaszem do adaptacji?

Projekty domów z poddaszem do adaptacji mogą być dobrym wyborem dla osób, które chciałyby w przyszłości skorzystać z możliwości rozbudowy i zwiększenia powierzchni mieszkalnej domu bez konieczności wprowadzania zmian w konstrukcji budynku. Takie rozwiązanie pozwala w pierwszym etapie użytkować dom z poddaszem do adaptacji jako parterówkę, która w ramach układu funkcjonalnego oferuje pełen program użytkowy. W tym czasie znajdujący się nad parterem strych może pełnić funkcję strefy gospodarczej, do momentu decyzji Inwestora o adaptacji powierzchni na cele mieszkalne. Aby przygotować poddasze do adaptacji w przyszłości, warto na etapie budowy domu zadbać o wykonanie pierwszych prac, które umożliwią łatwiejsze ewentualne zamieszkanie. Ważnym elementem do przemyślenia są schody, jakie mają prowadzić na poddasze. Schody żelbetowe najlepiej jest zbudować w pierwszym etapie budowy, a drewniane mogą być wykonane później, w drugim etapie budowy. Warto jednak wykonać na nie otwór w odpowiednim miejscu, które przewiduje projekt domu. W projekcie domu z poddaszem do adaptacji należy uwzględnić odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej, a także zadbać o ocieplenie poddasza, co pozwoli wyeliminować straty ciepła, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Podczas budowy domu z poddaszem do adaptacji należy pamiętać też o zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji wodno – kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej.

Gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym i z poddaszem do adaptacji ARCHON+

Gotowe projekty domów ARCHON+ to bogata i różnorodna kolekcja, w której Inwestorzy z pewnością znajdą projekt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb, do posiadanej działki i zapisów lokalnego prawa, a wszystko to w zgodzie z najnowszymi przepisami Prawa budowlanego. Kupując projekt domu w Pracowni Inwestor otrzymuje kompleksowo przygotowaną dokumentację, w tym część architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną oraz kosztorys szczegółowy przedstawiający zestawienia robót i materiałów, aktualizowany na każdy kwartał roku. Inwestorzy, którzy chcą skonsultować swój wybór projektu, mogą skorzystać bezpłatnie z profesjonalnego doradztwa. Doradcy Projektowi Biura odpowiedzą na wszystkie wątpliwości i pomogą w wyborze najlepszego projektu domu, dopasowanego do uwarunkowań działki Inwestora, jego budżetu oraz indywidualnych preferencji. Zapraszamy na www.archon.pl

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%