Coraz więcej osób podejmuje decyzję o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to bardzo wygodne, oszczędne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można skutecznie poradzić sobie z obowiązkiem prawidłowego odprowadzania nieczystości. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie są w znacznej mierze bezobsługowe, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej kwestii i spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania! W wielu przypadkach posiadanie przydomowej oczyszczalni to jedyna opcja jeżeli chce się zrealizować obowiązek odprowadzenia ścieków, jaki spoczywa na właścicielach domów. Nie w każdej lokalizacji bowiem istnieje możliwość przyłączenia się do gminnej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to w szczególności nieruchomości położonych na wsiach, ale także na obrzeżach miast.
Sposób działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo prosty i przyjazny środowisku naturalnego. To właśnie proekologiczne aspekty takiego systemu są jego główną zaletą, ale nie można pominąć też takich atutów jak bezawaryjność, niski koszt eksploatacji, jak i wysoka wydajność i skuteczność. Oczyszczalnie składają się przede wszystkim z rur dopływowych i odpływowych, jak i zbiornika, który jest podzielony na komory. To właśnie w nich zachodzą kluczowe procesy z udziałem bakterii beztlenowych oraz tlenowych, których zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń. Na końcu woda jest odprowadza z powrotem do gruntu lub w przypadku najnowocześniejszych oczyszczalni może być wykorzystana do podlewania lub uzupełnienia oczka wodnego.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią więc przepływową instalację, która co prawda nie wymaga obsługi, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nią zadbać. Dzięki stosowaniu się do zaleceniem można zwiększyć żywotność całego systemu tak, aby służył przez długi okres. Dbanie o oczyszczalnię należy zacząć od zwrócenia uwagi na to, co dokładnie do niej trafia. Mowa tutaj zarówno o resztkach pokarmowych, ale też niekorzystnych substancjach takich jak wszelkiego rodzaju kwasy, oleje, farby, rozpuszczalniki, smar i wiele innych. Tego rodzaju substancje w żadnym razie nie powinny znaleźć się w kanalizacji, ponieważ może to uszkodzić oczyszczalnię. Zabronione jest też wlewanie do niej różnego typu środków chemicznych, np. służących do udrażniania rur.
Jeżeli chodzi natomiast o dozwolone środki czystości, których warto używać w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, najlepiej zaopatrzyć się w płyny, które posiadają naturalny skład. Chodzi o różne ekologiczne żele do WC czy zmywarek, które są w pełni biodegradowalne i pozytywnie wpływają na pracujące w zbiorniku oczyszczalni bakterie. Ponadto, wskazane jest też wlewanie do kanalizacji specjalnych substancji, które zawierają żywe kultury bakteryjne, dzięki czemu poprawia się wydajność działania całej przydomowej oczyszczalni ścieków.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz