Zamknij

Okna narożne ze słupkiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

art. sponsorowany + 12:58, 07.03.2023 Aktualizacja: 12:59, 07.03.2023

Architekci projektujący budynki mieszkalne w nowoczesnym duchu kładą duży nacisk na kompozycję okien. Przeszklenia w domach i mieszkaniach powstających na widokowych działkach przybierają imponujące rozmiary. Okna panoramiczne i szklane narożniki otwierają wnętrza, subtelnie łączą je z ogrodem, burzą granice między uporządkowanym wnętrzem a żywą naturą. Ponadto, częściowe zastąpienie murów szklanymi taflami to pewny sposób na optyczne powiększenie metrażu domu. Hitem we współczesnym budownictwie są okna narożne ze słupkiem. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie.

Dom skąpany w słońcu: okna narożne ze słupkiem

Okna narożne dzielą się na całoszklane oraz ze słupkiem. Montowane są w narożnikach budynku, najczęściej pod kątem 90 stopni. Okna narożne ze słupkiem, w odróżnieniu od narożników całoszklanych zespolonych specjalnym klejem, wyposażone są w specjalną podporę znajdującą się w narożniku. Dodatkowy element zespala ze sobą pakiety szybowe, a jednocześnie stanowi wsparcie dla całej konstrukcji, co ma wymierne przełożenie na ergonomię całego okna.

Co ważne, okna narożne należy wkomponować w budynek już na etapie projektowania. Aby instalacja była bezpieczna, umacnia się konstrukcję specjalnymi nadprożami oraz wzmocnieniami na stropie. W przypadku wielkoformatowych przeszkleń nierzadko niezbędne jest zastosowanie specjalnej ramy żelbetowej. Szyby stosowane do produkcji tego typu okien również nie są przypadkowe. Aby konstrukcja była szczelna i odporna na działanie czynników zewnętrznych, w ramach umieszcza się co najmniej dwuszybowy pakiet ze szkła hartowanego. Efekt, jaki daje montaż okien narożnych ze słupkiem, jest wart dodatkowej pracy. Przez tak umiejscowione przeszklenia do wnętrz równomiernie wpada nieskrępowany strumień światła, co pozytywnie przekłada się na klimat panujący w czterech ścianach. Pamiętajmy, że promienie słoneczne to naturalne, bezpłatne źródło energii ogrzewającej pomieszczenia i witaminy D, co jest szczególnie cenne w okresie jesienno-zimowym. Mówiąc o walorach okien narożnych ze słupkiem, nie można pominąć aspektu wizualnego. Designerskie przeszklenia dodają fasadzie i aranżacjom nowoczesnego rysu i luksusowego tonu. Często urozmaicają projekty nie tylko budynków mieszkalnych, ale również biurowców. 

Okna narożne ze słupkiem czy bez? Estetyka kontra funkcjonalność

Przeszklone narożniki pozbawione słupka bez wątpienia prezentują się okazale. Z łatwością można je dostrzec w katalogach modnych projektantów czy na targach budowlanych. Jednak pod kątem funkcjonalnym okna narożne łączone przy pomocy kleju przegrywają w przedbiegach z modelami wzmacnianymi słupkiem. Dodatkowy element znajdujący się między pakietami szybowymi uszczelnia całą konstrukcję, przez co okna narożne ze słupkiem charakteryzują się znacznie mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła niż modele bez słupka o tych samych wymiarach. Okno narożne ze słupkiem o niskim współczynniku Uw (nieprzekraczającym 0,9 W/m2K) ograniczają straty ciepła do minimum i stanowią szczelną barierą dla chłodnych podmuchów z zewnątrz. Profesjonalnie zamontowane okna dobrego producenta z powodzeniem mogą stać się częścią budynku energooszczędnego spełniającego rygorystyczne normy. 

Okna narożne ze słupkiem, w odróżnieniu od modeli całoszklanych, występują w różnych wariantach: jako okna otwierane, przesuwne, nieotwierane, drzwi tarasowe otwierane lub przesuwne. Modele narożne są droższe niż okna standardowe. Wysokość poniesionych kosztów zależy od wielu czynników: wymiarów okna, konstrukcji, typu ram, pakietu szybowego, dodatkowych zabezpieczeń. W kosztorysie należy uwzględnić również koszt montażu. W przypadku okien narożnych szczególnie polecane jest zlecenie instalacji przeszkleń autoryzowanej ekipie montażowej, po to, by mieć pewność, że wszystko przebiegnie w zgodzie ze sztuką.

Gdzie montować okna narożne ze słupkiem?

Okna narożne ze słupkiem, po wykonaniu niezbędnych wzmocnień, mogą być montowane w niemal każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się sąsiadujące ze sobą ściany wewnętrzne. Co ważne, efektowne przeszklenia mogą zostać zainstalowane również w wykuszach. Szklane narożniki doskonale prezentują się w domach o otwartym układzie. Połączone z drzwiami przesuwnymi tworzą imponujące przeszklenie. 

Pamiętaj o tym, że szyby „zabierają” powierzchnię ścian. Z tego względu ich montaż w kuchniach czy innych pomieszczeniach wyposażonych w zwartą zabudowę może okazać się problematyczny, czy wręcz niewykonalny. Zdecydowanie większe pole do popisu dają w tej materii salony i sypialnie. 

Otwierane czy nie?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, okna narożne ze słupkiem mogą mieć formę otwieraną, przesuwną lub przeszklenia, którego nie da się otworzyć. Jeśli chcesz, aby element był w pełni funkcjonalny, postaw na wariant z systemem otwierania. Wybór nieco droższego, ale jednocześnie bardzie praktycznego modelu będzie konieczny, jeśli okno narożne ze słupkiem jest jedyne w pomieszczeniu. Wybór okna otwieranego jest wskazany również wtedy, kiedy instalujemy je na piętrze. Dlaczego? Utrzymanie w czystości okna typu fix (nieotwieranego) umieszczonego na drugiej kondygnacji jest problematyczne. Nieotwierane okno znajdujące się na parterze można umyć, wychodząc na zewnątrz.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%