Zamknij

Kupno auta w komisie samochodowym - na co uważać?

. + 11:41, 17.04.2023 Aktualizacja: 11:42, 17.04.2023
Skomentuj

Kupno samochodu używanego zawsze wiąże się z większym bądź mniejszym ryzykiem, zależnym między innymi od stopnia wyeksploatowania i historii danego egzemplarza, a także uczciwości sprzedającego. Na rynku wtórnym jest wiele aut z wadami ukrytymi. Na co uważać, by nie wydać na taki samochód pieniędzy?

Na początek zdefiniujmy, czym są wady ukryte samochodu. Otóż, wadą ukrytą jest wszelka niedoskonałość, o której nie wiedzieliśmy w momencie zakupu pojazdu, i która została ukryta przez sprzedającego. Dzielą się ona na:

- wady fizyczne - wszelkie usterki techniczne;

- wady prawne: sprzedany pojazd stanowi własność osoby trzeciej (np. pochodzi z kradzieży), jest obciążony prawem osoby trzeciej (np. pozostaje w leasingu), istnieje ograniczenie w korzystaniu z niego lub rozporządzaniu nim wynikające z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

Załóżmy, że miejscem, gdzie zamierzamy auto używane, jest komis samochodowy. Czy można zminimalizować ryzyku kupna samochodu z wadą ukrytą. Tak!

Weryfikacja historii pojazdu i dokumentacji

Zanim wyłożymy pieniądze na samochód używany i podpiszemy umowę kupna-sprzedaży, powinniśmy zweryfikować jego historię. Do tego potrzebny jest nam numer VIN, nadawany indywidualnie każdemu pojazdowi przez producenta. Znajduje się on w dokumentacji oraz na kilku miejscach nadwozia. Wystarczy wpisać go w internetowym dekoderze, a otrzymamy raport historii pojazdu. Zawiera on m.in. takie informacje jak: marka i model, rok produkcji i data pierwszej rejestracji, przebieg, akcje serwisowe i naprawy blacharsko-lakiernicze, figurowanie w bazie pojazdów skradzionych, itd.

Koniecznie trzeba też dokładnie zapoznać się z dokumentacją samochodu. Komis powinien nam ją udostępnić w całości. Jeśli czujemy, że nie mamy wiedzy potrzebnej do weryfikacji dokumentów, skorzystajmy z porady specjalisty. Pozwoli to nam zminimalizować ryzyko nabycia auta z ukrytą wadą prawną.

Dokładne oględziny i przegląd

Uczciwy sprzedawca nie będzie ukrywał niedostatków samochodu używanego. Jeśli usilnie nas bajeruje, powinno to wzbudzić naszą czujność. Pamiętajmy, że o wiele ważniejsze niż to, co na temat auta mówią w komisie, jest samodzielne (lub z pomocą kompetentnego znajomego) uważne obejrzenie każdego jego zakamarka. Należy zwracać uwagę na kształt i odbarwienia reflektorów oraz szyb, na barwę (powinna być jednolita), fakturę i grubość lakieru, jak również wszelkie wgniecenia, zarysowania, szpary i szczeliny - jeśli te ostatnie są zbyt szerokie albo nierówne, samochód prawdopodobnie przechodził naprawy blacharsko-lakiernicze.

We wnętrzu przyjrzyjmy się zużyciu poszczególnych elementów tapicerki - jeśli są bardzo wytarte, dziurawe czy w inny sposób zużyte, realny przebieg auta prawdopodobnie jest o wiele wyższy niż ten na liczniku.

Zawsze trzeba wybrać się na jazdę testową i zabrać samochód na przegląd do wybranej przez nas (ważne!) stacji serwisowej (ASO lub warsztat wyspecjalizowany w pojazdach określonej marki bądź typu) i diagnostycznej. Badania techniczne przeprowadzone przez specjalistów powinny wykazać, jakie usterki są lub mogą wystąpić w danym aucie, a co ważniejsze, zweryfikować to, co na jego temat usłyszeliśmy w komisie.

Pamiętajmy, że odpowiedzialność za ukrywanie wad samochodu (i każdego innego przedmiotu) przez dwa lata od jego zakupu spoczywa na sprzedającym; termin ten może ulec skróceniu, acz nigdy całkowitemu, co jednak musi być wyraźnie zaznaczone w umowie. Jeśli wada ukryta wystąpiła w ciągu sześciu miesięcy od zakupu, przyjmuje się, że istniała od początku. W takim układzie można walczyć o wzajemny zwrot pieniędzy i towaru lub o pokrycie kosztów poniesionych strat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%