Jest to jedna z chorób odkleszczowych, co oznacza, że możemy zarazić się nią, kiedy ukąsi nas kleszcz. Musisz pamiętać, że nie każde ugryzienie jest jednoznaczne z zakażeniem. Przede wszystkim nie każdy kleszcz jest nosicielem Borreli, czyli bakterii odpowiedzialnej za powstanie choroby. Co więcej, nawet jeśli ukąsi się insekt, który jest zarażony, nie musisz zachorować. Pajęczak musi bowiem pozostawać w Twoim ciele przynajmniej przez trzydzieści sześć godzin. Im krótszy czas, tym ryzyko zachorowania mniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby po każdej wizycie w lesie, parku, na łące czy pracy w przydomowym ogrodzie dokładnie obejrzeć własne ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.
Zacznijmy od tego, że czas inkubacji choroby jest różny. W niektórych przypadkach objawy pojawią się już po trzech dniach od ukąszenia, w innych dopiero po około miesiącu. Jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że doszło do zakażenia boreliozą jest charakterystyczny rumień, który powiększa się wraz z czasem, jaki upłynął od ugryzienia. Pamiętaj, że zmiana ta nie jest bolesna, co sprawia, że często jest lekceważona. Wczesne stadium boreliozy to również takie objawy, jak:
Powiększają się również węzły chłonne, co najlepiej sygnalizuje, że w organizmie toczy się infekcja. Jeśli nie zgłosisz się do lekarza i nie zaczniesz się leczyć, choroba przejdzie w kolejny etap. To będzie oznaczać wystąpienie takich objawów, jak sztywność karku, drętwienie kończyn i trudności z widzeniem. Może dojść również do osłabienia mięśni twarzy. Ostatni etap boreliozy to poważne uszkodzenie tkanek i stawów, a także ich zapalenie, które prowadzi do obrzęku, sztywności i wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Jeśli teraz ten Cię interesuje, pamiętaj, że suplementy na stawy a borelioza to związek, który warto poznać. Okazuje się bowiem, że w przypadku choroby warto wspierać organizm dobrej jakości suplementami.
Aby zdiagnozować boreliozę, niezbędne jest wykonanie testów z krwi. Procedura pobrania krwi jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tak popularnych badań, jak morfologia czy oznaczenie poziomu cholesterolu. Pamiętaj, że jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza, niektóre testy będziesz mógł przeprowadzić za darmo. Inne są płatne. Obecnie wykonuje się:
Badanie jest w pełni bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.
Borelioza zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się poważne powikłania. Pamiętaj jednak, że nie jest to choroba śmiertelna. Obecnie stosuje się antybiotyki, wśród których znajduje się przede wszystkim doksycyklina, amoksycylina oraz aksetyl cefuroksymu. W przypadku zaatakowania układu nerwowego niezbędne może być dożylne podawanie leków. Działają one bowiem zdecydowanie szybciej. Powszechnie stosowane są metody ILADS i IDSA.
Metoda IDSA jest najbardziej popularna. Sięga po nią większość specjalistów zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych. W trakcie kuracji przez około miesiąc podawana jest doksycyklina. Charakterystyczne jest to, że stosowane dawki są niewielkie. Ten schemat leczenia przynosi efekt, jeśli zostanie wdrożony do około trzech tygodni od zakażenia.
Metoda ILADS jest od lat stosowana w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie również wśród polskich lekarzy zyskuje coraz większą popularność. Jej podstawowym założeniem jest uwzględnienie różnych firm bakterii Borrelia, co przekłada się na konieczność jednoczesnego stosowania więcej niż jednego antybiotyku. Długość leczenia jest zawsze dopasowana do poziomu infekcji. Zakażenia świeże, a więc te, których czas trwania nie przekracza dwunastu miesięcy, najłatwiej poddają się leczeniu. Pacjenci, u których borelioza została rozpoznana późno muszą nastawić się na kurację, która może trwać nawet trzy lata. Metoda ILADS może poważnie osłabiać organizm. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich, a także stosowanie racjonalnej diety. Niezbędne jest zażywanie witamin, minerałów, a także probiotyków.
To pytanie zadaje wiele osób, które zostały ugryzione przez kleszcza. W odróżnieniu od kleszczowego zapalenia mózgu nie jest to choroba śmiertelna. Jeśli jednak chcesz uniknąć poważnych powikłań, powinieneś jak najszybciej rozpocząć leczenie. Dlatego jeśli ugryzł Cię kleszcz i zauważysz zmianę w swoim samopoczuciu, nie odkładaj wizyty u specjalisty na później. Lekarz najprawdopodobniej zleci odpowiednie testy, które pomogą mu potwierdzić diagnozę, a następnie wdroży właściwe leczenie. Pamiętaj, że może ono trwać długo. Celem jest jednak zawsze przywrócenie Ci pełni zdrowia. Jeśli temat ten Cię interesuje i chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, wejdź na https://borelia.pl i zdobądź więcej informacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz