Zamknij

Kupujesz samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć o jego rejestracji!

. + 15:16, 18.05.2023 Aktualizacja: 15:18, 18.05.2023
Skomentuj

Udało Ci się znaleźć atrakcyjną ofertę samochodu na sprzedaż i zamierzasz go kupić? Warto się pospieszyć, bo w ostatnim czasie auta z rynku wtórnego znikają tak szybko jak świeże bułeczki! Pamiętaj przy tym, że po nabyciu pojazdu czeka Cię sporo formalności. Jedną z nich jest przerejestrowanie samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, to czeka Cię kara! Dowiedz się więcej.

Czy trzeba rejestrować samochód po zakupie?

Każdy, kto został właścicielem pojazdu, ma obowiązek zgłosić zakup auta w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Reguluje to art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. Warto zwrócić uwagę, że przepisy każą zawiadomić urząd o zakupie samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię kara. Jego rejestracja na własne nazwisko także jest konieczna, ale jeśli tego nie zrobisz, nie spotkają Cię żadne konsekwencje.

Nie warto jednak odwlekać wizyty w wydziale komunikacji. Dowód rejestracyjny z Twoimi danymi może być Ci potrzebny np. podczas wyjazdu za granicę (bez niego trzeba mieć specjalne upoważnienie właściciela do kierowania pojazdem), a także przy zakupie autocasco i podczas brania kredytu na samochód. Banki często zabezpieczają się przez zastaw rejestrowy, czyli wpisanie w dowodzie rejestracyjnym informacji o tym, że auto jest kredytowane. Bez przerejestrowania pojazdu nie będzie to możliwe.

Co grozi za nieprzerejestrowanie auta po zakupie?

Nie zamierzasz rejestrować auta z Polski na własne nazwisko? Bez obaw — wydział komunikacji nie może nałożyć na Ciebie żadnej kary, jeśli tego nie zrobisz. Możesz jednak otrzymać mandat w wysokości od 200 do 1 000 zł, jeśli nie zawiadomisz urzędu o zakupie pojazdu.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy. Gdy nie zarejestrujesz auta w Polsce w ciągu 30 dni od wjechania na teren Polski, zapłacisz grzywnę w wysokości od 200 do 1 000 zł. Więcej informacji na temat kar za nieprzerejestrowanie auta znajdziesz w tym artykule: https://rankomat.pl/samochod/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu.

Jak zawiadomić wydział komunikacji o zakupie auta?

Chcesz zawiadomić wydział komunikacji o tym, że udało Ci się zostać właścicielem samochodu? Możesz to zrobić osobiście — wystarczy złożyć stosowne zaświadczenie o zakupie auta. Jednak zdarza się, że urzędnicy nie chcą przyjąć dokumentów bez wniosku o rejestrację pojazdu.

W takiej sytuacji możesz zawiadomić wydział komunikacji przez stronę www.gov.pl. W zakładce "Kierowcy i pojazdy" znajdziesz przycisk "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę ". Przejdź na tę podstronę. Następnie wystarczy:

  • przygotować niezbędne dokumenty, tj. dane zbywcy pojazdu, skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży, a także informacje o pojeździe, czyli markę, numer identyfikacyjny auta i dotychczasowy numer rejestracyjny;
  • kliknąć przycisk "wyślij zgłoszenie" i zalogować się do systemu za pośrednictwem profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, e-dowodu lub aplikacji mObywatel;
  • postępować według wskazówek w formularzu.

Skorzystanie z tej usługi jest w 100% bezpłatne.

Jak wygląda rejestracja samochodu w wydziale komunikacji?

Chcesz zarejestrować samochód w wydziale komunikacji? Możesz to zrobić osobiście w urzędzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Potrzebujesz:

  • wniosku o rejestrację — specjalny druk znajdziesz w urzędzie. Możesz go pobrać także ze strony gov.pl i wypełnić w domu;
  • potwierdzenia, że jesteś właścicielem auta — przygotuj np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT lub umowę darowizny;
  • tablic rejestracyjnych;
  • potwierdzenia wniesienia opłaty za rejestrację auta;
  • dowodu rejestracyjnego z informacją o ważnym badaniu technicznym — jeśli go nie masz, koniecznie zawieź wcześniej samochód na stację kontroli pojazdów i wykonaj niezbędne testy.

Po złożeniu dokumentów urzędnik zarejestruje Twoje auto tymczasowo na 30 dni. W tym czasie wydział przygotuje tzw. twardy dowód rejestracyjny. Należy pamiętać o tym, żeby go odebrać, ponieważ stanowi potwierdzenie, że samochód został dopuszczony do ruchu drogowego.

O czym należy pamiętać po zakupie samochodu?

Udało Ci się podpisać umowę na zakup auta? Jeśli zamierzasz wracać samochodem "na kołach", koniecznie sprawdź, czy jest objęty ubezpieczeniem OC. Każdy pojazd, który porusza się po drogach, powinien mieć aktualną ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli auto w dniu zakupu nie ma OC, należy je wykupić, nawet jeśli nie udało Ci się jeszcze przerejestrować samochodu.

Możesz zawrzeć umowę na polisę za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń. To proste w obsłudze narzędzie, które jest dostępne przez całą dobę. Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie. Należy tam podać:

  • markę i model pojazdu, pojemność jego silnika, liczbę przejechanych kilometrów, a także zastosowane zabezpieczenia antykradzieżowe,
  • imię, nazwisko, datę urodzenia, datę uzyskania prawa do prowadzenia pojazdów, liczbę dzieci, miejsce zamieszkania i stan cywilny,
  • sposób korzystania z pojazdu, miejsce parkowania, planowaną liczbę kilometrów do przejechania,
  • liczbę dotychczasowych szkód.

Na podstawie tych informacji system zweryfikuje dostępne polisy i przedstawi najkorzystniejsze OC dla Ciebie. Po porównaniu ofert możesz wygodnie zawrzeć umowę przez Internet.

Pamiętaj! Po zakupie auta masz obowiązek zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji. Inaczej może spotkać Cię kara, dlatego tego nie odwlekaj.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

karolkarol

0 0

rejestracja to późniejszy etap ale trzeba takie rzeczy wiedzieć. natomiast najtrudniej to kupić dobre używane auto. mi się udaje ale rzetelnie się przygotowuję, czyli jadę do warsztatu na przegląd, w każdej okolicy można sobie taki znaleźć na motointegratorze, potem sprawdzam papiery no i jazda próbna. jeszcze nie kupiłem niczego złego po takim sprawdzeniu.

16:55, 25.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%