Płaca minimalna jest również ważnym wskaźnikiem, określającym nie tylko dochody najniżej opłacanych pracowników, ale także np. kwoty wolnej od zajęć, niektórych dodatków lub kwoty rat i oczywiście mówi, jaka jest minimalna stawka godzinowa.
13 września ubiegłego roku Rada Ministrów zajęła się ustawą i przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej stawki godzinowej oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 roku. W efekcie rząd przedstawił ostateczną płacę minimalną. W roku 2023 pracownicy mogą liczyć na podwójne zwiększenie stawki wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2023 roku wzrosła do 3490 zł, a od 1 lipca 2023 roku do 3600 zł.
Umowa zlecenie stawka 2023 i jej wysokość są ściśle związane z wysokością płacy minimalnej i wraz z nią rosną. W 2023 roku minimalna stawka to 22,80 zł/godz. od stycznia do czerwca i 23,50 zł/godz. od lipca do końca roku.
Wysokość wynagrodzenia wykonawcy jest zatem określona w umowie tak, aby nie była niższa niż minimum godzinowe za każdą godzinę realizacji zlecenia. Zleceniobiorcy przysługuje to wynagrodzenie, nawet jeśli umowa przewiduje niższą wysokość wynagrodzenia. W przypadku przyjęcia zlecenia przez kilka osób do wspólnej realizacji, od każdej z nich zostanie naliczona opłata minimalna.
Postanowienia dotyczące przepracowanych godzin pracy w takim przypadku zostaną ujęte w umowie, a w przypadku ich braku, wykonawca przekazuje zleceniodawcy pisemną informację o godzinach realizacji zamówienia lub zapewnienia poziomu usług. Informacja ta jest składana u zleceniodawcy w okresie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie dotyczy:
osoby fizyczne, które są zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i nie prowadzą własnej działalności gospodarczej,
osoby fizyczne prowadzące zarejestrowaną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w kraju niebędącym członkiem Unii Europejskiej, lub w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która nie zatrudnia pracowników oraz nie podpisuje umów z kontrahentami.
Przedsiębiorca lub osoba, które świadczy usługi, nie może zrzec się prawa do minimalnego wynagrodzenia ani przenieść go na osobę trzecią. W ustawie można przeczytać o nakazie wypłaty pieniężnej, co oznacza, że nie można płacić za wykonane zlecenie w formie przekazania, np. w towarach. Wprowadzono również obowiązek wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu dla umów, które zawarte są na okres dłuższy niż jeden miesiąc.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz