Zamknij

Przyjazne środowisku oczyszczalnie ekologiczne dla twojego domu i ogrodu

. + 12:20, 29.08.2023 Aktualizacja: 12:22, 29.08.2023
Skomentuj

Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków zyskują coraz większą popularność na obszarach, gdzie z różnych względów nie opłaca się zakładać kanalizacji. Nic dziwnego – to rozwiązanie nie tylko mniej uciążliwe niż tradycyjne szambo, ale również bardziej przyjazne dla środowiska i domowego budżetu. Dowiedz się, jak działa przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Na samym początku warto zaznaczyć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dobrze spełniać swoje zadanie, jeśli będzie dostosowana do konkretnych użytkowników.  

Profesjonalni producenci oczyszczalni przydomowych pomoże w wyborze konkretnego zestawu i udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ekologiczne działają zazwyczaj w dwóch etapach. Wstępne oczyszczanie mechaniczno-biologiczne zachodzi w osadniku gnilnym z udziałem odpowiednich bakterii. Większe cząstki opadają na dno, tworzy się osad. Jego stała część ulega fermentacji, a następnie rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Płynna część ścieków przepływa przez kosz filtracyjny i trafia do studzienki rozdzielczej. W drugim etapie klarowne ścieki poddawane są dalszemu oczyszczaniu. Groźne dla środowiska zanieczyszczenia ulegają zneutralizowaniu. Oczyszczone ścieki mogą bezpiecznie trafić do gleby czy cieku wodnego.

Zalety ekologicznej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla środowiska. Niebezpieczne zanieczyszczenia zostają zneutralizowane, nie ma więc obaw o zanieczyszczenie gleby czy wód gruntowych. Każdy producent przydomowych oczyszczalni ścieków gwarantuje szczelność swojego urządzenia, a więc bezpieczeństwo użytkowania, co potwierdzają stosowne certyfikaty.

 

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków chwalą sobie również niskie koszty eksploatacji. Po pierwsze nie trzeba płacić za opróżnianie szamba i wywóz nieczystości. Po drugie uzdatniona przez przydomową oczyszczalnię woda szara może posłużyć do podlewania ogrodu czy mycia samochodu lub tarasu. Generuje to kolejne oszczędności – nie trzeba bowiem zużywać w tych celach wody z kranu.

 

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków w przeciwieństwie do szamba nie generuje nieprzyjemnych zapachów. Ponadto jest w zasadzie bezobsługowa – nie musisz pamiętać  o jej regularnym wypróżnianiu, nie wymaga też szczególnej konserwacji.

 

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – co jeszcze warto wiedzieć?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków zależy m.in. od warunków gruntowo-wodnych panujących na działce oraz jej wielkości. Podziemna część instalacji zajmuje sporo miejsca, należy więc upewnić się, że dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią.

 

Do oceny warunków wodno-gruntowych działki będą potrzebne badania geologiczne. Pozwolą one m.in. ocenić wysokość wód gruntowych, co wpłynie na rodzaj odbiornika ścieku oczyszczonego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%