Lakierowanie tworzyw sztucznych jest często wykorzystywane w branży kosmetycznej, przemysłowej oraz produkcyjnej. Wszędzie tam, gdzie liczy się nienaganny design końcowego produktu, coraz częściej stosuje się metody lakierowania, pozwalające na pokrycie warstwą farby elementów z tworzywa sztucznego. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega malowanie tworzyw sztucznych? Kto się tym zajmuje? Niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Nakładanie powłoki lakierniczej na produkty z tworzyw sztucznych, np. PCV lub popularnego plastiku umożliwia uzyskanie niesamowitego efektu. Polakierowane plastikowe części do mebli kuchennych, np. uchwyty albo dekoracje wnętrza samochodu nie tylko obłędnie wyglądają, ale także zachowują swoją trwałość na dłuższy czas.
Przed przystąpieniem do lakierowania trzeba dopasować rodzaj lakieru do typu tworzywa sztucznego. To podstawa, aby nie doszło, np. do zniszczenia powłoki gotowego elementu przez składniki aktywne lakieru. W profesjonalnych lakierniach takich, jak lakierniabit.pl stosuje się lakiery: wodorozcieńczalne lub akrylowe. Warto też dodać, że poszczególne lakiery występują w wykończeniu: matowym, perłowym, metalicznym czy nawet specjalnej barwie, np. kameleon lub neon.
Procesy związane z lakierowaniem tworzyw sztucznych są uzależnione od tego, w jakim nakładzie są malowane elementy. Jeśli w grę wchodzi zamówienie wysokoseryjne, wtedy lakierowanie tworzyw sztucznych ma miejsce na nowoczesnej linii lakierniczej, gdzie wszystkie działania są praktycznie w pełni zautomatyzowane tak jak np. w firmie lakierniabit.pl.
Kiedy lakierowanie tworzywa sztucznego przebiega w ramach jednostkowego zlecenia, wtedy trzeba wykonać więcej czynności manualnych takich, jak:
Po wyschnięciu pomalowanego elementu można wypolerować polakierowaną powierzchnię i w taki sposób otrzymuje się gotowy produkt z tworzywa sztucznego wraz z dodatkową powłoką lakierniczą.
Lakierowanie tworzyw sztucznych to usługi, które są najczęściej wykorzystywane przez firmy działające w branży przemysłowej, produkcyjnej, automotive oraz kosmetycznej.
Przykładowo: powłoki lakiernicze nakładane na produkty z plastiku doskonale nadają się do zdobienia opakowań na kosmetyki. Dzięki temu opakowania są trwałe, estetyczne i zachowują swój nienaganny wygląd na dłużej – nawet po kontakcie z chemią na bazie alkoholu.
Metody lakierowania plastiku są też wykorzystywane do lakierowania elementów dekoracyjnych do samochodów oraz do dekorów meblowych.