Z tego artykułu dowiesz się jak działają psie feromony, po jaki rodzaj feromonów dla psa sięgnąć w zależności od problemu oraz jak uzyskać najlepsze efekty podczas ich stosowania.
Feromony to naturalne substancje chemiczne, które zwierzęta wykorzystują, aby komunikować się ze sobą. Działają wyłącznie na przedstawicieli tego samego gatunku, co oznacza, że nawet jeśli użyjesz produktu w dyfuzorze nie zadziała on na Ciebie, Twoje dzieci i inne zwierzęta w domu.
Za analizę cząsteczek feromonowych odpowiedzialny jest specjalny narząd nazywany organem lemieszowo-nosowym lub (od nazwiska jego odkrywcy) narządem Jacobsona. Jest on umiejscowiony nad podniebieniem i posiada bezpośrednią łączność neuronalną z mózgiem zwierzęcia.
Feromony wpływają na zachowanie psa: mogą działać wyciszająco, alarmować inne osobniki o niebezpieczeństwie, przekazywać informacje o gotowości do rozrodu, budować poczucie bezpieczeństwa, a także pomagać w budowaniu prawidłowych relacji wewnątrz i zewnątrz gatunkowych.
Choć o psich feromonach nadal wiemy niezbyt wiele, to praca naukowców pozwoliła na odtworzenie w laboratorium jednego z feromonów kluczowego dla dobrego samopoczucia psa. Są to tzw. feromony listwy mlecznej, czyli substancje wydzielane przez karmiącą psią mamę w celu uspokojenia szczeniąt. Ich działanie u psów dorosłych okazuje się równie skuteczne w wyciszaniu psa i redukowania jego stresu. To właśnie tę substancję, czyli tzw. syntetyczny analog psich feromonów, znajdziesz w preparatach określanych jako “psie feromony”.
Syntetyczne psie feromony możesz wykorzystać w wielu sytuacjach jako produkt o działaniu redukującym stres i napięcie emocjonalne oraz regulującym nastrój. Oto kilka problemów, w których zastosowanie feromonów dla psa jest jak najbardziej zasadne i wskazane:
Preparaty feromonowe dla psów są dostępne w różnej postaci. Jej wybór zawsze zależeć będzie od tego, kiedy i do czego planujesz ich użyć.
Tak, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jak już wiesz feromony nie trafiają do krwioobiegu, tylko są pobierane do narządu lemieszowo-nosowego. Z niego zaś informacja trafia bezpośrednio do mózgu psa osobną drogą neuronalną. Wszystko to sprawia, że feromony z powodzeniem możesz łączyć zarówno z suplementami o działaniu wyciszającym jak i dowolną farmakoterapią bez ryzyka niekorzystnych skutków ubocznych.
Feromony mogą być stosowane u psów w każdym wieku, w tym u szczeniąt oraz psich seniorów. Także zwierzęta chorujące przewlekle mogą korzystać z ich niezwykłego działania.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania feromonów dla psa w trybie ciągłym przez wiele miesięcy lub lat. Zwykle jednak odpowiednia interwencja pozwala na ich wycofanie wcześniej.
Produkty feromonowe dla psów różnią się jakością i sposobem aplikacji. To dlatego ważne jest, aby sięgać po produkty sprawdzonych marek, a w doborze produktu do problemu móc liczyć na pomoc doświadczonych specjalistów w zakresie psiego behawioru i treningu.
W sklepie zoologicznym dla wymagających PetSmile znajdziesz największy wybór preparatów feromonowych takich marek jak Ceva Adaptil, Dermapharm dr. Seidel, czy Nurture Calm. Napisz nam jaki jest Twój problem, a nasi behawioryści podpowiedzą Ci po jaki produkt najlepiej sięgnąć.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz