Zamknij

Ile kosztuje ocieplenie pianką PUR?

12:56, 08.04.2024 . Aktualizacja: 12:59, 08.04.2024
Skomentuj

Ocieplenie pianką poliuretanową PUR jest jedną z najpopularniejszych metod termoizolacji, od kilku lat powszechnie stosowaną w budownictwie. Warstwa izolacji wykonana metodą natryskową z zastosowaniem tego szlachetnego materiału gwarantuje skuteczną ochronę przed uciekającym ciepłem z wnętrza budynku. Koszt takiego ocieplenia może być różny i zależy od wielu czynników, wpływających na stopień trudności prowadzonych prac montażowych czy na ilość zużytego produktu. Co wpływa na koszt ocieplenia pianą PUR?

Piana PUR - unikalne właściwości

Pianka poliuretanowa, powszechnie znana pod nazwą piana PUR, to popularny materiał termoizolacyjny o znakomitych właściwościach izolacyjnych. Zastosowanie piany PUR w warstwie ocieplenia zapobiega stratom ciepła w budynkach, a także pozwala odpowiednio wytłumić dźwięki dochodzące do wnętrza budynku. Poliuretan odznacza się bardzo dobrymi parametrami termicznymi i bardzo dobrze reaguje na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury - od -200 do 135 stopni C, natomiast współczynnik przewodzenia wynosi średnio 35-50 kg/m3. Zaletą materiału są również właściwości samogasnące oraz odporność na grzyby i pleśń, a także na szkodniki oraz insekty. Materiał ten jest stosunkowo łatwy w montażu, co nie tylko przyspiesza prace montażowe, ale również obniża ich koszt.

Szacowanie kosztów ocieplenia

W celu oszacowania kosztów ocieplenia pianą PUR należy określić wielkość powierzchni, którą planujemy izolować. Oczywiście, im większa powierzchnia, tym większy wydatek nas czeka. Na ostateczną cenę wpływa również grubość warstwy izolacji, która powinna odpowiadać takim czynnikom, jak rodzaj ścian czy ich grubość i energochłonność budynku. Im większa grubość warstwy ocieplenia, tym wyższy będzie koszt samego zakupu samego materiału oraz wyższy koszt robocizny. Należy przy tym pamiętać, że im im grubsza warstwa izolacji, tym większe korzyści dla inwestora, który zyska skuteczniejszą termoizolację.

Na koszt ocieplenia metodą natryskową wpływa również jakość użytej pianki PUR. Na rynku ociepleń wyróżnia się kilka klas izolacyjnych tego materiału, różniące się między sobą między innymi gęstością i stopniem izolacyjności termicznej. Materiały wyższej jakości zwykle są nieco droższe, ale zapewniają lepsze efekty termoizolacyjne i odznaczają się dłuższą żywotnością. Na koszt inwestycji niewątpliwie wpływa też lokalizacja budynku. Należy mieć na uwadze, że ceny za materiały mogą być różne w zależności od oferty hurtowni budowlanych i ze względu na dostępność surowców oraz koszty transportu. W niektórych regionach Polski te różnice mogą być mocno odczuwalne dla naszego portfela, dlatego warto zrobić dokładne rozeznanie, porównując oferty różnych dystrybutorów. Najlepszym sposobem jest korzystanie z porównywarek internetowych, w których szybko i łatwo sprawdzimy ceny w różnych hurtowniach na terenie całej Polski. Wystarczy w oknie wyszukiwarki wprowadzić interesujące nas hasło, na przykład Płock - ceny dociepleń, aby przejrzeć dostępne oferty w interesującej nas okolicy bez wychodzenia z domu.

Na koszt ocieplenia pianką PUR ważny wpływ będzie miał również koszt robocizny. Stawki za ocieplenie metodą natryskową mogą się znacząco różnić i ten fakt będzie zależny od regionu - podobnie zresztą, jak w przypadku ceny zakupu materiału.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%