Zamknij

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w systemach WMS?

09:22, 24.06.2024 . Aktualizacja: 09:24, 24.06.2024
Skomentuj

Nie jest tajemnicą, że oprogramowanie WMS przechowuje i bazuje na ogromnych ilościach danych, od informacji o inwentaryzacji po dane finansowe i osobowe. Zapewnienie bezpieczeństwa tych danych jest kluczowe dla każdej firmy, która chce zachować ciągłość działania, przestrzegać przepisów i standardów bezpieczeństwa, a także – co nie jest bez znaczenia – chronić swoją reputację. W tym tekście poszukamy odpowiedzi na to, jak sprawić, by wrażliwe dane były bezpieczne i chronione.

Jakie dane przechowuje system WMS?

Zakres danych, które przechowuje magazynowy system informatyczny klasy WMS, jest bardzo szeroki. Obejmuje on szczegółowe informacje o produktach, w tym o ich lokalizacji, stanach magazynowych, seriach, partiach produkcyjnych i datach ważności, ale również na temat bieżących zamówień (historia zamówień, dane klientów, informacje o płatnościach czy adresy dostaw). To nie wszystko – systemy WMS mogą gromadzić dane pracowników, dostawców i klientów – ich imiona i nazwiska czy dane kontaktowe, ale również dane finansowe, obejmujące wartość danych produktów, koszty wysyłki czy dane podatkowe.

Zagrożenia dla bezpieczeństwa danych w systemach WMS

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologiczny jest jednocześnie szansą, ale i zagrożeniem, bo rozwijające się nowe technologie i narzędzia mogą być wykorzystywane do niecnych celów, np. do ataków cybernetycznych. Hakerzy mogą wykorzystywać różne metody, takie jak włamania, phishing i malware, aby uzyskać dostęp do systemów WMS i ukraść lub zniszczyć dane. To jedno z oczywistych zagrożeń, którego nie można lekceważyć, ale bynajmniej nie jedyne. Utrata lub przekazanie danych w niepowołane ręce może nastąpić w wyniku najzwyklejszego ludzkiego błędu czy nieuważności pracownika magazynowego, awaryjnych przerw w działaniu systemu, wynikających z usterek, a nawet… w wyniku tzw. siły wyższej (na przykład wybuchu pożaru w magazynie czy klęsk żywiołowych). Niezależnie od źródła zagrożenia – warto być przygotowanym na każdą ewentualność utraty danych i odpowiednio je zabezpieczyć.

Metody ochrony danych w systemach WMS

Istnieje wiele różnych sposobów, by chronić dane gromadzone przez systemy WMS. Zerknijmy na te absolutnie fundamentalne i takie, bez których trudno wyobrazić sobie bezpieczne i sprawne funkcjonowanie tak systemu, jak i całego magazynu.

Kontrola dostępu

Podstawowym środkiem bezpieczeństwa jest ograniczenie dostępu systemu wyłącznie dla autoryzowanych użytkowników. Może ono obejmować metody uwierzytelniania użytkowników (na przykład poprzez weryfikację dwuetapową czy hasła) albo zarządzanie uprawnieniami i określanie tych uprawnień na różnych poziomach w zależności od użytkownika. Posłużmy się zresztą praktycznym przykładem: szeregowy pracownik magazynu nie powinien dysponować dostępem do szczegółowych danych analitycznych, na podstawie których kadra kierownicza i zarządzająca podejmują szereg operacyjnych i strategicznych decyzji.

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych uniemożliwia ich odczytanie przez osoby nieuprawnione, nawet jeśli uzyskają do nich dostęp. Szyfrowanie można stosować do danych w spoczynku (np. gdy są przechowywane na dysku) i podczas przesyłania (gdy są przesyłane przez Internet).

Kopie zapasowe danych

Regularnie tworzone kopii zapasowych danych pozwalają na łatwiejsze przywrócenie w przypadku ich utraty albo uszkodzenia. I to zdecydowanie zasada uniwersalna – kopia zapasowa to jedna z najważniejszych czynności, jakie w celu ochrony danych mogą zrobić tak firmy, jak i osoby prywatne.

Procedury reagowania na incydenty i edukacja

Zapobieganie incydentom zagrażającym bezpieczeństwu danych firmy to jedno – ale umiejętne przygotowanie się w przypadku takiego zdarzenia również ma ogromne znaczenie. Wypracowanie określonych procedur, które mogą obejmować sposób identyfikacji i zgłaszania incydentu, ograniczanie szkód i odzyskiwanie danych, pozwala skuteczniej reagować na zagrożenie i minimalizować ryzyko podjęcia nerwowych, pochopnych decyzji.

W parze z procedurami idzie oczywiście edukacja. Pracownicy powinni być szczególnie wyczuleni na kwestie związane z ochroną danych i cyberbezpieczeństwem. Większa świadomość i wrażliwość na zagrożenie to również mniejsza szansa na to, że pracownicy popełnią błędy prowadzące do utraty lub przekazania danych nieuprawnionym do tego osobom trzecim.

Testowanie, audyty i regularne aktualizacje oprogramowania

Nie ulega wątpliwości, że wdrożenie systemu i uruchomienie go w tzw. środowisku produkcyjnym nie kończy współpracy między dostawcą systemu a jego odbiorcą. Oprogramowanie powinno być regularne aktualizowane i wzbogacane o „łatki” bezpieczeństwa, naprawiające ewentualne luki w zabezpieczeniach i spora w tym rola dostawcy oprogramowania. Co więcej, magazynowy system informatyczny powinien być regularnie testowany pod kątem bezpieczeństwa danych i poparty audytami bezpieczeństwa – tak, by mieć pewność, że oprogramowanie jest chronione przez nowymi rodzajami zagrożeń dla bezpieczeństwa danych.

Logifact-Systems doskonale rozumiemy wagę bezpieczeństwa danych i priorytetowo traktujemy ochronę informacji naszych klientów. Nasze rozwiązania WMS są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa, wykorzystując szereg zaawansowanych technologii i procedur. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę internetową!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%