Zamknij

Ostropest plamisty – skuteczny środek na regnerację wątroby

11:20, 20.09.2024 . Aktualizacja: 11:21, 20.09.2024
Skomentuj

Ostropest plamisty to roślina, która już od czasów średniowiecza znana jest ze swoich licznych właściwości leczniczych. Na co pomaga? Kiedy i w jakiej formie stosować ostropest plamisty? Czy możliwa jest regeneracja wątroby za pomocą tego zioła?

Co to jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (Silybum marianum), zwany również świętym ostem i mlecznym ostem to roślina jednoroczna, która najczęściej rośnie na łąkach i nieużytkach. Na początku znana była jedynie w rejonie Morza Śródziemnego, obecnie występuje na znacznych terenach Europy, Ameryki, Azji i Australii. W Polsce ostropest jest uprawiany do celów farmaceutycznych. Roślina przypomina popularny chwast, ma grubą łodygę, jajowate lub szerokoeliptyczne, klujące liście, fioletowe kwiaty, zebrane w kwiatostan. Najbardziej cenne są owoce, które zawierają sylimarynę, substancję o działaniu antyoksydacyjnym, a także olejki eteryczne, sterole roślinne, witaminy E, A, B, C oraz D, a także sole mineralne. Taki skład sprawia, że ostropest jest wykorzystywany w medycynie i ziołolecznictwie, przede wszystkim jako skuteczny środek, wpływający na prawidłową pracę wątroby.

Ostropest na wątrobę i inne zastosowania

Preparaty z ostropestem stosowane są przede wszystkim w celu ochrony wątroby. Dzięki zawartości sylimaryny roślina chroni komórki wątrobowe, które mogą ulec uszkodzeniom wskutek przyjmowania niektórych leków, picia alkoholu czy zatrucia związkami toksycznymi. Preparaty z ostropestem mogą być stosowane w trakcie leczenia marskości, stłuszczenia oraz zapalania wątroby. Warto je stosować po przebytej żółtaczce, w celu regeneracji wątroby. Inne zastosowanie to:

  • Poprawa łaknienia,
  • Wsparcie procesów trawiennych,
  • Regeneracja nerek,
  • Łagodzenie zmian wywołanych osteoporozą,
  • Redukcja poziomu złego cholesterolu,
  • Łagodzenie objawów migreny,
  • Łagodzenie stanów zapalnych związanych z cukrzycą,
  • Przeciwdziałanie chorobie lokomocyjnej itp.

Owoce ostropestu mają działanie rozkurczowe i przeciwrodnikowe, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, a także działają lekko przeczyszczające. Mogą być stosowane jako wsparcie w chorobie miażdżycowej oraz w czasie terapii onkologicznej, ponieważ przyczyniają się do hamowania podziałów komórek nowotworowych. To także skuteczny środek, który łagodzi zmiany wywołane łuszczycą i trądzikiem.

Stosowanie ostropestu plamistego

Ostropest dostępny jest w wielu aptekach i sklepach zielarskich. Zioło można kupić w różnych formach, dostosowanych do własnych preferencja. Ostropest dostępny jest w formie całych lub zmielonych ziaren, w formie tabletek lub kapsułek. Ostropest plamisty mielony można stosować w kuchni, jako dodatek do różnych potraw, m.in. zup i sałatek. Polecane są ostropest tabletki, które są wygodne do stosowania, zawierają odpowiednią ilość substancji aktywnej. Można kupić sam ostropest lub z dodatkiem innych ziół np. karczocha. Takie połączenie gwarantuje wsparcie prawidłowego funkcjonowania wątroby, a także usprawnia procesy trawienne, dba o zdrowie jelit oraz wpływa na pracę układu odpornościowego. Bardzo polecany jest suplement diety firmy Intenson, zawierający standaryzowany ekstrakt z owoców ostropestu, który otrzymał liczne atesty i certyfikaty, poświadczające jest wysoką jakość. Ostropest należy przyjmować zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Ważne, aby tabletki przyjmować w trakcie lub po posiłku i popijać dużą ilości wody. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji. Kuracja na regenerację wątroby powinna trwać ok. 6 miesięcy. Ostropestu plamistego nie należy podawać dzieciom do 12 roku życia, kobietom w ciąży i karmiących piersią. Szczególną ostrożność powinni zachować chorzy przyjmujące określone leki, m.in. w trakcie leczenia metronidazolem.

 

Stosowanie suplementów diety zawierających nasiona ostropestu plamistego to doskonały sposób na zadbanie o wątrobę oraz kondycję całego organizmu. Ta niepozorna roślina ma liczne właściwości prozdrowotne, dlatego warto włączyć ją do swojej diety.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%