Zamknij

Lalka – dlaczego warto wrócić do tej literackiej klasyki?

. + 12:04, 31.12.2024 Aktualizacja: 12:06, 31.12.2024
Skomentuj

Jeżeli chcielibyśmy wymienić najważniejsze dzieła literatury polskiej, to na pewno ważne miejsce zajmuje “Lalka” autorstwa Bolesława Prusa. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników literatury, która przyciąga kolejne pokolenia polskich czytelników.

  1. Kto jest głównym bohaterem powieści?
  2. Lalka przedstawia romansowo ekonomiczne perypetie bohaterów
  3. Pełna tajemnic powieść Prusa wciąż zachwyca i fascynuje kolejne pokolenia Polaków

Atutem powieści jest wielowątkowość. Pierwszy raz została udostępniona czytelnikom na łamach czasopisma kurier codzienny w 1887 roku i do teraz książka nie traci na aktualności i atrakcyjności stylistycznej. Wszystko dzięki łączeniu w sobie elementów realizmu społecznego, psychologicznego opisu postaci i romansu.

Pełna tajemnic powieść Prusa wciąż zachwyca i fascynuje kolejne pokolenia Polaków 

Bolesław Prus w swoim najbardziej znanym dziele porusza motywy ponadczasowe i uniwersalne. „Lalka” to bowiem opowieść o ambicji, miłości, ludzkich namiętnościach, ale także społecznych podziałach. Autor bardzo skutecznie nakreślił obraz warszawskiego społeczeństwa XIX wieku, tworząc arcydzieło literackie typowo realistyczne. Czytamy o bohaterach, którymi targają namiętności i którzy w otaczającej rzeczywistości starają się znaleźć sens życia. 

To, czym nadal urzeka nas “Lalka” to styl, przemyślana konstrukcja i wielowątkowość. Wydarzenia śledzimy z różnych perspektyw. Narracyjnie historia przeplata losy Stanisława Wokulskiego, z „Pamiętnikiem Starego Subiekta” (Ignacy Rzecki). Dzięki tej zróżnicowanej optyce obraz ówczesnej rzeczywistości jest tak bogaty. 

Kto jest głównym bohaterem powieści? 

Stanisław Wokulski będący głównym bohaterem powieści jest bogatym warszawskim kupcem. Jego skomplikowana osobowość łączy w sobie cechy pozytywisty i romantyka. Z jednej strony jest więc on niemal opętany przez miłość i namiętność, a z drugiej strony sukcesywnie i racjonalnie dąży do osiągnięcia jednego celu, a chodzi o zdobycie serca Izabeli Łęckiej. 

Prus wykreował postać złożoną z wewnętrznych sprzeczności i wielowymiarową. Wokulski jest pracowity i zdeterminowany i to właśnie pozwoliło mu zdobyć tak duży majątek. Jednocześnie jednak próżność popycha go do tego, aby mimo wszystko zdobyć względy zubożałej arystokratki. Dlatego też postać tak mocno targana namiętnościami tak bardzo nas fascynuje. Historia Wokulskiego pobudza naszą refleksję i zmusza nad zastanowieniem się nad kondycją natury człowieka i jego moralnością. 

Lalka przedstawia romansowo ekonomiczne perypetie bohaterów 

Jednym z głównych wątków powieści jest miłość Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Wymiar romansowy przeplata się jednak także z ekonomicznym. Pisarz prezentuje mechanizmy, które rządzą elitą Warszawy. To właśnie w łaski warszawskiej arystokracji chce się Wokulski wkupić i w ten sposób chce zdobyć uznanie Izabeli. Wątek miłości Wokulskiego jest tu bardzo ważny. Ta obezwładniająca miłość odcisnęła mocne piętno na polskiej literaturze.

Nie brakuje także wątków handlowych, politycznych i ekonomicznych. Czytelnik identyfikuje dzięki temu społeczne podziały oraz relacje występujące pomiędzy bohaterami. Wokulski, który jest właścicielem galanteryjnego sklepu, swój majątek zbudował na interesach prowadzonych w trakcie wojny rosyjsko tureckiej. Bohater wszystkie swoje działania podporządkowuje zdobyciu miłości Łęckiej, co jednak prowadzi go na skraj rozpaczy.

Napisana przez Bolesława Prusa „Lalka” to arcydzieło nietracące na aktualności. Jest tu to wszystko, czego wymaga dobrze napisana historia. To wspaniały obraz przedstawiający ludzkie namiętności, społeczne podziały, ale nie brakuje także tajemnic, dzięki czemu powieść czyta się tak, jak dobry kryminał. Taka lektura zabiera nas we wspaniałą literacką podróż, ale także zmusza do refleksji nad sensem życia. Zatem powieść ta jest naprawdę godna uwagi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%