Dla wielu podróżnych przejazd pociągiem to okazja do pracy lub relaksu. Z myślą o nich PKP wprowadziło specjalne strefy ciszy, zapewniające komfortową atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Sprawdziliśmy, gdzie się znajdują i kto może z nich skorzystać.
Czym jest strefa ciszy i kto może z niej skorzystać?
Wiosną 2016 roku PKP wprowadziło strefę ciszy, czyli wydzieloną część wagonu lub cały wagon, w którym obowiązują określone zasady mające na celu ograniczenie poziomu hałasu. Znajdziesz ją w pociągach Intercity i Express Intercity Premium.
To usługa skierowana do różnych grup podróżnych, m.in.:
Strefa ciszy to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy oczekują spokojnej podróży i potrafią jednocześnie uszanować potrzeby innych współpasażerów.
Jakie zasady panują w strefie ciszy?
Chcąc podróżować w strefie ciszy, musisz przestrzegać panujących tu zasad. Przede wszystkim zabronione są rozmowy, także przez telefon komórkowy, głośne słuchanie muzyki, a także inne zachowania, które mogłyby przeszkadzać współpasażerom. W wyjątkowych sytuacjach możemy porozumiewać się szeptem, musimy wyłączyć dźwięk w telefonie i tablecie, aby nie irytował innych pasażerów, a słuchać muzyki i oglądać seriale możemy tylko w słuchawkach.
Co więcej, odgłosy jedzenia także są niemile widziane, dlatego jeśli chcesz coś zjeść, najlepiej udaj się do wagonu gastronomicznego. Osoby, które podróżują z pupilem, muszą pamiętać o tym, że jego też obowiązują powyższe zasady – dlatego jeśli wiesz, że Twój pies będzie piszczał, szczekał albo domagał się zabawy, lepiej wybierz inny wagon.
Jak kupić bilet na strefę ciszy?
Bilety na strefę ciszy można zakupić bezpośrednio w serwisie lub w aplikacji mobilnej EuroPodróże. Podczas zakupu biletu należy wybrać miejsce z „Mapy siedzeń”. Miejsce w strefie ciszy jest oznaczone symbolem przekreślonego głośnika. Dobra wiadomość jest taka, że za rezerwację miejsca w tej strefie nie trzeba nic dopłacać. Połączenia w strefie ciszy realizuje np. pociąg Pendolino Kraków – Warszawa, Warszawa – Gdańsk, Warszawa – Wrocław czy też Gdynia – Kraków.
Bilety można również zakupić w kasach biletowych lub u konduktora, ale pamiętaj, że przy zakupie biletu w pociągu obowiązuje dopłata, a także nie ma gwarancji miejsca, dlatego najbezpieczniej zarezerwować bilet jeszcze przed podróżą. Bilet zakupiony przez EuroPodróże otrzymasz bezpośrednio na skrzynkę e-mail oraz w formie SMS z linkiem.
Co możesz robić w strefie ciszy?
Strefa ciszy nie różni się od pozostałych miejsc w pociągu, ale z pewnością ją docenisz, jeśli masz zamiar podczas jazdy poczytać w ciszy ulubioną książkę, w skupieniu pouczyć się lub popracować, albo po prostu się zdrzemnąć. Masz gwarancję, że osoby, które jadą obok Ciebie, chcą tego samego! Jeśli jednak któryś z pasażerów złamie zasady panujące w strefie ciszy, nie wahaj się zwrócić mu uwagę. W ostateczności zachowanie niekulturalnego pasażera można zgłosić konduktorowi, który go upomni albo znajdzie mu inne miejsce w pociągu.
Przestrzeganie zasad panujących w tej strefie pozwala na stworzenie przyjaznego otoczenia, w którym każdy pasażer może skupić się na własnych potrzebach – odpoczynku, pracy lub po prostu cichej, komfortowej podróży.
0 0
Zakładam stopery i mam strefę ciszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz