Zamknij

Czym jest audyt energetyczny i kiedy należy go przeprowadzić?

artykuł sponsorowany + 16:22, 23.05.2025 Aktualizacja: 16:22, 23.05.2025

Temat poprawy efektywności energetycznej od lat jest na topie nie tylko z powodu szukania oszczędności, ale też ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną i regulacje prawne, które coraz mocniej premiują budynki energooszczędne. W obliczu wzrostu cen energii, zwiększającej się presji na redukcję CO₂ oraz wprowadzania unijnych dyrektyw, trzeba być świadomym, kto i kiedy powinien przeprowadzić audyt energetyczny, ale także wiedzieć, kiedy warto to zrobić, nawet jeśli nie ma jeszcze takiego obowiązku.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to kompleksowe badanie budynku w celu sprawdzenia użytkowania energii i zaproponowania skutecznych rozwiązań celem zoptymalizowania jej zużycia. Oceniany jest sposób wykorzystania energii, jej straty oraz potencjał do poprawy efektywności. Jest to specjalistyczna ekspertyza techniczno-ekonomiczna stanu danego obiektu pod kątem jego energochłonności.

Tę szczegółową procedurę przeprowadzają audytorzy lub doradcy energetyczni dysponujący odpowiednią wiedzą z zakresu techniki budowlanej, instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz systemów zarządzania energią. Wykorzystują przy tym specjalistyczne narzędzia, takie jak m.in. kamery termowizyjne, które pozwalają wykryć miejsca, w których dochodzi do utraty energii.

Więcej na temat tego, czym jest i na czym polega audyt energetyczny, przeczytasz tutaj: https://termocent.com/audyt-energetyczny-krakow-warszawa/.

Kiedy trzeba przeprowadzić audyt energetyczny, a kiedy warto?

Przeprowadzenie audytu energetycznego obecnie obowiązuje w kilku sytuacjach. Warto je wyszczególnić, ale też wiedzieć, że regulacje mogą ulegać zmianom i z czasem być zaostrzone – rozszerzone na większą grupę odbiorców. Aktualnie wymogi te dotyczą:

·         dużych przedsiębiorstw – zatrudniających co najmniej 250 pracowników lub osiągających roczny obrót powyżej 50 milionów euro (muszą przeprowadzać audyty co 4 lata),

·         ubiegających się o dotację na termomodernizację budynku,

·         w projektach modernizacji energetycznej budynków publicznych, gdy inwestycja przekracza określone progi wartościowe.

Z możliwości dobrowolnego przeprowadzenia audytu korzysta się także przy modernizacji lub termorenowacji budynków. Tego typu działanie obejmuje m.in. profesjonalne badania termowizyjne Poznań i inne polskie miejscowości mogą skorzystać z usług specjalistów z TERMOCENT, by poznać miejsca strat energii, które są niewidoczne gołym okiem i znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania, które poprawią sytuację.

Specjalistyczne sprawdzenie stanu instalacji i urządzeń grzewczych, a także zastosowanie się do zaleceń ekspertów to sposób, by poprawić efektywność energetyczną, zaoszczędzić na rachunkach i żyć w bardziej komfortowych, a przy tym przyjaznych ekologii warunkach. Przeprowadzenie audytu również może wpłynąć na podniesienie wartości nieruchomości.

Audyt a świadectwo charakterystyki energetycznej

Zdarza się, że audyt energetyczny jest mylony ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest mniej szczegółowym dokumentem, który ma charakter informacyjny, nie ma w nim zaleceń dotyczących optymalizacji zużycia energii. Sporządzane jest w celu określenia klasy energetycznej budynku. Jest wymagane przy sprzedaży, wynajmie lub oddaniu obiektu do użytkowania. Od 2023 roku jego posiadanie stało się obowiązkowe dla większości właścicieli nieruchomości. Dzięki niemu potencjalni nabywcy lub najemcy nieruchomości wiedzą, jakie będzie przewidywane zużycie energii oraz jakich kosztów eksploatacyjnych mogą się spodziewać.

Świadomość w kwestiach energetycznych jest bardzo ważna. Wiedza na temat realnego zużycia energii pozwala podejmować trafniejsze decyzje – zarówno te techniczne uwzględniające modernizacje, jak i te dotyczące zakupu lub wynajmu nieruchomości. Znajomość charakterystyki energetycznej budynku to dziś nie tylko kwestia kosztów eksploatacyjnych, ale także komfortu życia i odpowiedzialnego podejścia do środowiska.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%