Zamknij

Muzykę ludową mają w sercu. Zespoły i soliści z trzech województw wystąpili w skansenie niedaleko Ożarowa [FOTO]

16:30, 24.09.2023 mp Aktualizacja: 21:43, 24.09.2023
Skomentuj

Wykonawcy z trzech województw – lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego zaprezentowali się podczas I Regionalnego Przeglądu Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych. Wydarzenie odbyło się dzisiaj (w niedzielę, 24 września) w wyjątkowej scenerii – Muzeum Wsi w Maruszowie w gminie Ożarów. Przygotowało je Koło Gospodyń Wiejskich „Linowianki” z sąsiedniej gminy Zawichost. 

Pogoda zmodyfikowała nieco plany organizatorów. Muzycy mieli występować w plenerze, jednak z powodu deszczu przegląd trzeba było przenieść do wnętrza.

Ta sceneria również była niezwykła – artyści prezentowali się bowiem w drewnianym kościółku. Edward Ziarko, właściciel Muzeum Wsi kilka lat temu przywiózł go w częściach z Podgórza w gminie Ćmielów i odtworzył u siebie, na terenie skansenu. Wcześniej ta świątynia, wzniesiona przez wiernych Kościoła polskokatolickiego, przez lata stała opuszczona i niszczała, groziła już zawaleniem.

W konkursie uczestniczyły zespoły śpiewacze z Gorzyczan, Wyszmontowa, Wymysłowa, Modliborzyc i Majdanu Obleszcze, Kapela Nadwiślańska z Wymysłowa, Jerzy Mazur, skrzypek instrumentalista z Michałówki, soliści - śpiewacy z Annopola, Wymysłowa i Linowa oraz zespół obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego. Wykonawców oceniało profesjonalne jury, w którym zasiadali: dr Janina Biegalska, wieloletnia organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, długoletnia dyrektorka Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie, Wanda Pławiak, instruktorka ds. folkloru w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie, działaczka kultury oraz dr Sylwester Łysiak kulturoznawca, instruktor teatralny i wykładowca akademicki. 

Poza konkursem zaprezentowali się Jerzy Kałduś z Teatru Jednego Aktora w Lublinie z monodramem zatytułowanym „Stary” oraz gospodarze, czyli zespół śpiewaczy Linowianki. Zaplanowany był także piknik ludowy przy akompaniamencie kapeli oraz zwiedzanie skansenu.   

Kultywujemy tradycje kultury ludowej już długie lata. Najpierw robiliśmy to jako dwa zespoły śpiewacze, działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście. Później zawiązaliśmy Koło Gospodyń Wiejskich „Linowianki”. Jesteśmy zapraszani na konkursy, przeglądy i festiwale folklorystyczne. Muzyka ludowa cały czas nam w duszy gra. Dlatego uznaliśmy, że podobne wydarzenie warto zorganizować również u nas, tym bardziej że – wbrew pozorom – kultura ludowa jest wciąż żywa, wiele osób z sentymentem do niej wraca – powiedziała Maria Skorupa, instruktorka zespołu Linowianki, pomysłodawczyni wydarzenia.

Dodatkowym impulsem było to, że w sąsiedztwie Linowa znajduje się idealne miejsce na zorganizowanie wydarzenia o charakterze folklorystycznym – sceneria z dawnych czasów, przenosząca w klimat wsi sprzed lat i pozwalająca obudzić wspomnienia.

Siostry Katarzyna i Karolina Pawłowskie pokazały, że muzyka ludowa bliska jest również bardzo młodym osobom. Tę miłość, jak podkreśliły, zaszczepiła im mama.

 – Mama zabierała mnie na próby zespołu, gdy byłam jeszcze bardzo mała. Na próbach mnie przewijała, a gdy trochę podrosłam, ubierała w strój ludowy. Mój pierwszy występ miał miejsce w trakcie otwarcia Szlaku Jabłkowego w Mokoszynie. Byłam wtedy małą dziewczynką, nie bardzo umiałam mówić, ale wspólnie z panią Marysią Skorupą zaśpiewałam po swojemu „Hej, sokoły!” – wspominała Katarzyna.  

Karolina zaznaczyła, że razem z siostrą występuje w jeszcze jednym zespole – Ożarowiacy. – Muzykę ludową mamy w sercu – dodała Karolina Pawłowska.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu uzyskanemu z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach konkursu „ Działaj Lokalnie 2023”.

Więcej o przeglądzie w Maruszowie będzie można przeczytać w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

[FOTORELACJA]4810[/FOTORELACJA]

[ZT]204767[/ZT]

 

 

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%