Zamknij

W Tarnobrzegu kręcono film o historii Kolekcji Dzikowskiej. Mamy zdjęcia z planu [FOTO]

21:57, 23.04.2023 Piotr Welanyk Aktualizacja: 22:03, 23.04.2023
Skomentuj

W Zamku Tarnowskich w tarnobrzeskim Dzikowie i w jego otoczeniu, kręcono w niedzielę, 23 kwietnia, sceny do filmu opowiadającego o historii i burzliwych losach Kolekcji Dzikowskiej – zbioru dzieł sztuki zgromadzonego na przestrzeni wieków przez ród Tarnowskich.

[FOTORELACJA]4151[/FOTORELACJA]

Uwagę turystów i spacerowiczów, którzy w niedzielę licznie odwiedzili Park Dzikowski, przykuła obecność ludzi w mundurach Wehrmachtu z okresu II wojny światowej. Byli to występujący w filmie rekonstruktorzy ze Stalowej Woli i z Kielc.

– Żyjemy w czasach kultury obrazkowej, widzom nie wystarcza już sam głos narratora opowiadającego jakąś historię. Stąd pomysł wprowadzenia do filmu o Kolekcji Dzikowskiej elementów fabularyzowanych, ale opartych ściśle na faktach. Na początek nakręciliśmy scenki z okresu II wojny światowej, stąd obecność rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” z Kielc i ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” ze Stalowej Woli – opowiada Piotr Duma, pomysłodawca i reżyser filmu, a zarazem pasjonat historii i znany regionalista.

W Tarnobrzegu kręcono m.in. scenę zatrzymania przez Niemców w 1939 roku „pana na Dzikowie”, porucznika Artura hr. Tarnowskiego, który uniknął niewoli w Kampanii Wrześniowej i wrócił do rodzinnej siedziby, ale groźbą rozstrzelania rodziny został zmuszony do ujawnienia się i poddania.

Nakręcono też scenkę związaną z bardzo ryzykownym „żartem”, jakie zrobił jego syn, wówczas dziecko, a dziś nestor rodu, Jan Tarnowski. Chłopiec wraz z kuzynem zakradli się do umieszczonych w Parku Dzikowskim niemieckich koszar i wrzucili do kotła z zupą smar. W efekcie spowodowali masową biegunkę u stacjonujących tam żołnierzy niemieckich.

– Dokładnie do tego nawiązuje scenka, w której niemiecki żołnierz oddaje karabin koledze i pędem biegnie za drzewa – mówi ze śmiechem Piotr Duma.

Część scen do filmu kręcono także wewnątrz Zamku Tarnowskich. Jak podkreśla P. Duma, było to możliwe dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusza Zycha.

Kręcony od półtora roku film o losach Kolekcji Dzikowskiej ma być gotowy jesienią tego roku.

(Piotr Welanyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

niie  moze bycniie moze byc

1 4

zamek? w tarnobrzegu? 08:19, 24.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

To ja To ja

0 0

Czy ktoś pamięta taką osobę jak Pani Tarło ?? 19:27, 08.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%