Duety i arie w nowej Dębie
W czwartek 25 września 2014 r. w Nowej Dębie odbędzie się premierowy Koncert Filharmonii Podkarpackiej "Duety i arie na sopran i mezzosopran". Wydarzenie wspiera NSG Group - właściciel fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland, uruchomionej w Chmielowie, w gminie Nowa Dęba.
Koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie, w czwartek 25 września 2014 r. o godzinie 19. W programie arie i duety kompozytorów, takich jak Glinka, Verdi, Bizet czy Moniuszko, w wykonaniu solistek Opery Krakowskiej - Iwony Sochy (sopran) oraz Teatru Wielkiego, Opery Narodowej - Magdaleny Idzik (mezzosopran). Orkiestra wystąpi pod batutą koncertmistrza Roberta Naściszewskiego, a wydarzenie poprowadzi znany słuchaczom Polskiego Radia Andrzej Krusiewicz. Koncert jest wydarzeniem wyjątkowym, artyści Filharmonii Podkarpackiej po raz pierwszy zagoszczą w Nowej Dębie. Organizację imprezy aktywnie wspiera NSG Group - właściciel marki Pilkington w Polsce i jeden z najważniejszych inwestorów w województwie podkarpackim, który w 2012 roku uruchomił w Chmielowie, nowoczesną fabrykę produkcji innowacyjnych szyb samochodowych dla czołowych światowych marek, takich jak Mercedes, Ford czy Volvo.
"Jako jeden z największych inwestorów w regionie staramy się, aby nasza obecność przysparzała jak najwięcej korzyści lokalnej społeczności i mieszkańcom najbliższego otoczenia naszych zakładów" - mówi Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland. "Dobre relacje z sąsiadami, współpraca i działania na rzecz ich rozwoju są istotnym elementem społecznej odpowiedzialności NSG Group, stąd nasze zaangażowanie w organizowane przez lokalne władze, instytucje i organizacje wydarzenia i imprezy kulturalne".
Budowa i uruchomienie w Chmielowie fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland, o wartości 450 mln zł, to dotychczas jedna z największych inwestycji zagranicznych w gminie Nowa Dęba. Obecnie realizowane są kolejne etapy inwestycji, która docelowo utworzy blisko 1000 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców. NSG Group od początku swojej obecności w regionie podkarpackim i świętokrzyskim nieustannie poszerza obszary współpracy z władzami lokalnymi, wspierając gminy nie tylko gospodarczo, ale także po przez swoje zaangażowanie w rozwój mieszkańców i promocję regionu. Należące do NSG Group Spółki Pilkington Automotive Poland i Pilkington Polska prowadzą aktywne działania podnoszące świadomość pracowników i mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, współfinansują badania profilaktyczne i imprezy sportowe. Na swoim koncie mają udział w wydarzeniach, takich jak "Dzień bezpieczeństwa w NSG Group", Parada Straży Wielkanocnych "Turki", Satyrblus, Barbórkowa Drama Teatralna w Tarnobrzegu, Festiwal Filmów Niezwykłych czy Festiwal Muzyka w Sandomierzu.
Działania NSG Group zostały trzykrotnie wyróżnione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i zaprezentowane jako wzorcowy przykład w Raportach Dobrych Praktyk FOB.
Pszczoły w Mielcu
W centrum wystawienniczym Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu można oglądać wystawę edukacyjną "Pszczelarstwo w służbie człowiekowi". Wystawa przygotowana została w ramach Święta Miodu organizowanego przez Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu. Jej otwarcie, które miało miejsce 14 września, poprzedziło uroczyste poświęcenie sztandaru mieleckiego Koła Pszczelarzy. - Sztandar podnosi rangę każdego stowarzyszenia, każdej wspólnoty. Nadaje jej szczególny charakter i myślę, że nasi powiatowi pszczelarze mogą być dzisiaj dumni, że dołączyli do tych, którzy już swoje sztandary posiadają- mówił podczas uroczystości Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego. Na wystawie można zobaczyć różnorodne ule czy sprzęt pszczelarski służący do pozyskiwania miodu używany obecnie oraz ten, na którym pszczelarze pracowali dawniej. Można także obejrzeć szklany ul wraz z pracującymi w nim pszczołami. Nie zabrakło prezentacji produktów pochodzenia pszczelego - miodu oraz wyrobów z wosku pszczelego. Przygotowano również ekspozycję ogródka pszczelego z miododajnymi roślinami.- Pszczelarze mieleccy mają się czym pochwalić. Na tym terenie produkowano bardzo dużo nowoczesnego sprzętu, pszczelarze wygrywali liczne konkursy miodu, na tym terenie znajduje się również centrum hodowli matek pszczelich - mówił Roman Bartoń, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.Wystawa czynna będzie do 27 września. (jm)
Nade mną się pochylasz
Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza 28 września (niedziela) o godz. 17 na koncert "Nade mną się pochylasz". Zostaną na nim przypomniane piosenki działającego w latach 80. i na początku lat 90. przy parafii MBNP na Serbinowie zespołu "Concordis", dla którego teksty pisała tarnobrzeska poetka, malarka i dziennikarka, Dorota Kozioł. Przedstawione zostaną również nowe kompozycje do jej wierszy. W koncercie wystąpią młodzi tarnobrzescy muzycy. Wstęp wolny. (wp)
Widzenie świata
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu do 22 października prezentowana będzie wystawa "Widzenie świata - twórczość Stanisława Piętaka". Na wystawie zgromadzono pierwsze wydania poezji i prozy, fotografie z różnych lat, dokumenty oraz prywatną korespondencję pisarza. Pozwalają one prześledzić zarówno jego życie prywatne jak i drogę twórczą. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Krzysztofa Watracza oraz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Wystawa związana jest z obchodzonym w tym roku w Tarnobrzegu Rokiem Stanisława Piętaka. (wp)
Jubileusz "Górnika"
Zespół Szkół im. Staszica w Tarnobrzegu (dawny "Górnik") obchodzi w sobotę, 27 września, jubileusz 55-lecia. Z tej okazji odbędzie się zjazd absolwentów. Wcześniej jednak, o godz. 13w kościele św. Barbary odprawiona zostanie okolicznościowa msza święta. Później uczestnicy zjazdu przemaszerują z orkiestrą dętą do szkoły, gdzie o godz. 15 rozpocznie się oficjalna część uroczystości. Po niej odbędą się spotkania rocznikowe w klasach. Wieczorem, oczywiście, bal absolwentów. (wp)
Sandomierz w latach wielkiej wojny
Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zapraszają na sesję naukową "Sandomierz w latach wielkiej wojny (1914-1918)", która odbędzie się 27 września na Zamku o godz. 11. Wcześniej, o 9.30, w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych w walkach o Sandomierz we wrześniu 1914 roku. W programie sesji, po wprowadzeniu Krzysztofa Burka (TNS, Warszawa), przewidziano wygłoszenie następujących referatów: doc. dr hab. Jacek Legieć (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) - "Pogranicze austriacko-rosyjskie w planach wojennych Rosji i Austro-Węgier przed I wojną światową", Marek Lis (Biblioteka Pedagogiczna, Opatów) - "Walki o Sandomierz we wrześniu 1914 roku w świetle źródeł, relacji, wspomnień i tradycji lokalnej", Piotr Pawłowski (Archiwum Państwowe w Kielcach Oddział w Sandomierzu) - "Sandomierz i jego mieszkańcy w latach I wojny światowej", dr Piotr Sławiński (TNS, Sandomierz) - "Dziennik Urzędowy Obwodu Sandomierskiego" (1915-1917) jako źródło informacji o Sandomierzu i regionie w okresie I wojny światowej", ks. Stanisław Bastrzyk (Niekrasów) - "Kościół sandomierski podczas I wojny światowej", Bogusław Szwedo (Radio Leliwa, Tarnobrzeg) - "Legioniści z ziemi sandomierskiej", Józef Grajek (Towarzystwo Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, Lusowo) - "Życie i działalność gen. broni Józefa Dowbora Muśnickiego", dr Janusz Kamocki (TNS, Kraków) - "Stać nas na to, by dać historii drugie Termopile", wspomnienie o Januszu Saryuszu Kamockim (1900-1919). (wp)
Frania w muzeum
Fajans z Włocławka, żyrardowski len, sztućce Gerlach i pralka Frania. To tylko niektóre z eksponatów, jakie można będzie zobaczyć na wystawie "Made in Poland" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (budynek wystawy "COP dla przyszłości" przy ul. Hutniczej). Wystawa związana jest z II edycją festiwalu Dni Dizajnu. Zgromadzono na niej najbardziej rozpoznawalne i popularne marki rodzimego przemysłu - od mydła "Biały jeleń" po legendarną polo cocktę. Wystawa czynna będzie od 27 września do 11 listopada. Wstęp wolny. Informacje o godzinach otwarcia i rezerwacjach na stronie www.muzeum.stalowawola.pl (wp)
Dni Dizajnu
Gala otwarcia Dni Dizajnu odbędzie się 27 września o godz. 17.30w budynku wystawy "COP dla przyszłości" przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli. Zaprasza na nią dyrektor Muzeum Regionalnego w tym mieście Lucyna Mizera.W ramach festiwalu w Stalowej Woli odbędzie się wiele imprez i wystaw. Zapoczątkuje je konferencja "Stalowa Wola, miasto przeszłości - przyszłość miasta" w budynku Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Kwiatkowskiego od godz. 14.45 w sobotę,27 września. Wykłady i dyskusje dotyczyć będą trzech działów tematycznych: "Architektura modernistyczna - miejska i przemysłowa", "Wzornictwo historyczne a współczesne projektowanie" oraz "Przestrzeń przyjazna, miasto dostępne". Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie www.dnidizajnu.pl (zakładka: konferencja). W budynku przy Hutniczej otwarte zostaną w sobotę wystawy związane z tematyką festiwalu. M.in. "Sztuka, przemysł, rzemiosło. Ćmielów design studio", "Made in Poland" (czytaj wyżej), "Polished up" czy "Niewidzialne bariery". Specjalnie dla dzieci stworzono wystawy "Papierowe miasto" i "Pobawmy się w dom". To przy nich odbędą się kreatywne warsztaty z projektowania dla dzieci i dorosłych przez całą sobotę i niedzielę. W tych dniach muzeum zaprasza też na "Spacery architektoniczne z nową mapą modernizmu" po Stalowej Woli. Szczegóły festiwalu na wspomnianej wyżej stronie internetowej. (wp)
Pielgrzymka w Sulisławicach
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach (gm. Łoniów) będzie w niedzielę, 28 września, miejscem pielgrzymki samorządowców i strażaków. Zaprasza na nią kustosz sanktuarium, wójt gminy, diecezjalny kapelan strażaków, prezes OSP w Sulisławicach oraz Stowarzyszenie Miłośników Sanktuarium. Zbiórka uczestników na parkingu przy cmentarzu o godz. 13.30. Potem przemarsz do świątyni i msza święta, a o 15.30 spotkanie integracyjne. (wp)
" Janów 39"
Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim Barbara Nazarewicz zapraszają 29 września (poniedziałek) o godz. 18 na rozstrzygnięcie konkursu na wspomnienia z lat II wojny światowej "Ocalić od zapomnienia" oraz prezentację książki "Wrzesień 1939-Janów Lubelski" (sala widowiskowa Janowskiego Ośrodka Kultury) i recital fortepianowy Pawła Barana, utwory Fryderyka Chopina przeplatane odczytywaniem wybranych fragmentów książki "Wrzesień 1939-Janów Lubelski" (sala widowiskowa Janowskiego Ośrodka Kultury).
Dla fanów dwóch kółek
28 września w Nowej Dębie odbędzie się trzecia edycja zawodów rowerowych XC MTB "Diabelska górka". Start i meta wyścigu znajdować się będzie obok krytej pływalni (ul. Kościuszki 14). Tam też zlokalizowane będzie biuro zawodów, w którym od godziny 9.15 będzie można zgłosić chęć startu w wyścigu. Udział w zawodach jest bezpłatny. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Organizatorzy zaplanowali także dodatkowe atrakcje dla kibiców: minizawody rowerowe dla dzieci, darmową zjeżdżalnię oraz symulator jazdy samochodem rajdowym. Początek imprezy o godzinie 11. Organizatorami zawodów są: Stowarzyszenie Wsparcie, PAAM-BIKE, SOSiR, Samorządowy Ośrodek Kultury, Automobilklub Nowa Dęba oraz OSP Alfredówka.(rn)
Przyjdź nad zalew
W sobotę 27 września nad nowodębskim zalewem odbędzie się impreza na pożegnanie lata. Od godziny 11 trwać będzie turniej siatkówki plażowej, zawody wędkarskie oraz wystawa sprzętu wędkarskiego do połowu karpia. Na godzinę 16 zaplanowano rozpoczęcie programu rozrywkowego, w ramach którego odbywać się będą gry i zabawy dla dzieci. Po południu nad zalewem będzie można także podziwiać wystawę sprzętu rybackiego i ratowniczego oraz wziąć udział w degustacji dań rybnych. Na scenie występować będzie zespół "Relax". (rn)
Zapraszamy do kuchni
26 września w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbędzie się promocja książki "Kuchnia lasowiacka". W książce znalazły się przepisy na lasowiackie dania, które można znaleźć w karczmach, zajazdach, restauracjach i kuchniach gospodyń z naszego regionu. Mowa o "chłopskim jedzeniu" opartym głównie na mące, kaszach, kapuście, rybach i warzywach. Podczas spotkania promocyjnego odbędzie się pokaz kulinarny. Każdy, kto w piątkowy wieczór odwiedzi SOK, otrzyma za darmo jeden egzemplarz książki. Początek spotkania o godzinie 18.(rn)
"Przecławska Cza Cza 2014"
Zawsze w ostatnią niedzielę września do Przecławia zjeżdżają tancerze nie tylko z Podkarpacia i Małopolski ale również z klubów i szkół tańca z Lublina, Kielc, Warszawy czy Radomia. W roku ubiegłym w przecławskim turniej wzięło udział 133 pary taneczne z 30 klubów tańca.Turniej jak co roku odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół w Przecławiu. Organizatorem Przecławskiej Cza Czy jest Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie oraz Centrum Tańca Gala Mielec. Rozpoczęcie zaplanowano o godzinie 10, zakończenie około 19.30. (jm)
Jednak będą latać!
2 października niebo nad Stalową Wolą oraz regionem powinno być kolorowe od balonów. W tym dniu rozpoczyna się kolejne "Balonowe Babie Lato". Organizatorzy, Aeroklub Stalowowolski wspierany przez samorząd miasta, spodziewają się około 15 załóg. Oprócz konkurencji lotnych, zwykle planowanych na godziny popołudniowe oraz wczesnoporanne, program imprezy przewiduje nocną prezentację podświetlonych balonów na obiektach MOSiR przy ul. Hutniczej. Jeśli tylko nie skomplikuje tej części programu pogoda, balony powinny pojawić się tam po rozegraniu piątkowej popołudniowej konkurencji lotnej, czyli mniej więcej o zachodzie słońca.(r)
Zrobić coś dobrego
Na gminną zabawę międzypokoleniową zaprasza Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Padwi Narodowej. Odbędzie się ona w sobotę, 27 września, o godz. 15w Domu Społecznym w miejscowości Pierzchne. W programie m.in. występ uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, zespołu ludowego z Baranowa Sandomierskiego, zabawa integracyjna słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Mielca, Tarnobrzega i Strzyżowa oraz konkursy na najlepszą potrawę z warzyw. Impreza odbywa się pod hasłem: "Wszyscy możemy zrobić coś dobrego dla drugiego". (wp)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz