Poseł rozda karpie
Poseł Mirosław Pluta zaprasza do udziału w konkursie - akcji promującej spożycie karpia. Aby wziąć udział w konkursie należy do 18 grudnia 2014 roku, na adres mailowy Biura Posła Mirosława Pluty: [email protected], przysłać ciekawy żart, krótką rymowankę, zdjęcie lub humorystyczny rysunek nawiązujący do zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych.
Spośród nadesłanych prac, wybranych zostanie 30. Zwycięskie osoby w dn. 22 grudnia 2014 roku, odbiorą żywego karpia od Posła. Karpie będą do odbioru przed siedzibą biura poselskiego ul. Piłsudskiego 8 w Tarnobrzegu w godzinach od 11-12.
August II Mocny
Kto chciałby dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tym monarsze powinien 18 grudnia (czwartek) o godz. 17 odwiedzić Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. W ramach "Czwartków historycznych" wykład o Auguście wygłosi dr Adam Wójcik z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. (wp)
Stare Dobre Małżeństwo
Legendarna grupa "Stare Dobre Małżeństwo" wciąż przemierza koncertowe szlaki. Zespół niezmiennie złożony jest z wyśmienitych muzyków towarzyszących założycielowi oraz liderowi Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki - od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, Bieszczadzkie Anioły) po najnowsze, które już uznano za hity (Topielica czy Ogień zapłonie w nas). Soczyste i aromatyczne brzmienie formacji zapewnia niebanalny zestaw instrumentów wykorzystywanych podczas recitali. Najbliższy 13 grudnia o godz. 18 w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. (wp)
Kuchnia Natalii w Sandomierzu
11 grudnia o godz. 18 w Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu odbędzie się spotkanie promujące książkę z wyjątkowymi przepisami kulinarnymi - "Przysmaki Ojca Mateusza. Domowa kuchnia Natalii". Podczas spotkania nie zabraknie rozmów o interesujących przepisach. Pojawią się również dania przygotowane zgodnie z przepisami zawartymi w książce. Wydarzenie uświetnią swoją obecnością aktorzy z serialu "Ojciec Mateusz".
Kilkadziesiąt starannie wybranych i sprawdzonych przepisów gospodyni Ojca Mateusza - Natalii Borowik. Smakowite potrawy kuchni regionalnej. Ponadto interesujące, zabawne opowieści - z których dowiemy się więcej o samej Natalii, Ojcu Mateuszu, Pluskwie, aspirancie Noculu i innych serialowych bohaterach - tak w skrócie można ująć zawartość "Przysmaków Ojca Mateusza".
Sandomierska galeria obrazów
Malarstwo polskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oglądać można w tej placówce do końca stycznia 2015 r. Znajdziemy na niej dzieła wybitnych osobistości malarstwa polskiego - Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego, Józefa Czajkowskiego, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Wacława Szymanowskiego, Alfonsa Karpińskiego, Władysława Jarockiego, Tytusa Czyżewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Jerzego Fedkowicza, Olgi Boznańskiej, Kazimierza Zielenkiewicza, Hannny Rudzkiej-Cybisowej, Jana Cybisa i Wacława Taranczewskiego. (wp)
Huzarzy na zamku
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę czasową pt. "Huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich podczas I wojny światowej". Wystawa czynna do 31 stycznia 2015 r. na Zamku Dzikowskim. Przygotowana przez węgierskie Jósa András Múzeum w Nyíregyháza ekspozycja prezentuje udział huzarów z Nyíregyháza w walkach wielkiej wojny. Huzarzy to najbardziej charakterystyczna dla Węgier formacja wojskowa. Ubrani w barwne mundury, wpisali się na stałe w historię wojskowości. Dwa pułki tej doskonałej jazdy, cesarsko-królewski 14 pułk i 5 pułk honwedu, po rozpoczęciu walk zostały wysłane do Galicji, na tereny dzisiejszej Polski. (wp)
Ziemia i ludzie z bliska
Wystawę "Ziemia i ludzie z bliska", którą do końca stycznia 2015 r. oglądać można w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, tworzy 46 prac Celi Sobolewskiej z Warszawy. Są to tempery, rysunki, kolaże oraz komiksy. Większe od pozostałych prace wykonane w technice tempery to prawie wyłącznie martwe natury wykonywane w czasie warsztatów w Warszawie i w Sandomierzu, podobnie jak rysunki ołówkiem. Kolaże wykonane są w technice łączonej - rysunek mazakiem, farby, tektura falista oraz różnokolorowe folie samoprzylepne. Ostatnia z obecnych na wystawie form wypowiedzi to komiks, łączący tekst z obrazem w ciąg fabularny. (wp)
Piątek z Happy Endem
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli zaprasza 12 grudnia o godz. 20 na pofestiwalowy przegląd rzeszowskiego Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych, którego 12. edycja odbyła się w październiku. W ramach pokazu zobaczymy cztery nagrodzone filmy. Zdobywca grand prix festiwalu - "Kemping" w reż. czołowego twórcy niezależnego Krzysztofa Jankowskiego to super śmieszna komedia o rodzinnych wakacjach nad morzem i nauce tolerancji. "44" Aleksandry Góreckiej to również zabawna opowieść o tym, jak widzą świat mężczyźni po czterdziestce. Film zdobył Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego. "Skrzydła" w reż. Michała Bajtały to dokument o zwariowanym młodym człowieku, którego marzeniem jest zbudowanie skrzydeł. Film został nagrodzony specjalną Złotą Rybą przyznaną przez autorów bloga Sfilmowani. "Ludzie ze stali" to z kolei dokument przedstawiający pracowników złomowiska, których życie zmieniło się na lepsze dzięki pracy w tym miejscu. Rafał Makolądra za ten obraz otrzymał Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego. (wp)
Antygona w Nowym Jorku
Na spektakl niżańskiego teatru Kontynuacja zaprasza Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Tym razem, 14 grudnia o godz. 18, "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reżyserii Marka Urbanka. Jan Kott, krytyk literacki i teoretyk teatru, zaliczył ten dramat do grona trzech najważniejszych sztuk ostatnich lat - obok "Emigrantów" Sławomira Mrożka i "Do piachu" Tadeusza Różewicza. Ta współczesna sztuka przenosi widzów do Stanów Zjednoczonych, "serca światowej demokracji". Tam, w centrum Manhattanu, znajduje się Tompkins Square Park zamieszkany przez bezdomnych, którzy marząc o zrobieniu kariery w Ameryce przebudzili się na parkowej ławce. (wp)
Yamaha z kolędami
Sklep muzyczny "Czak Music" oraz Szkoła Muzyczna Yamaha Tarnobrzeg zapraszają na prezentację szkoły, która odbędzie się w siedzibie firmy "Czak Music" przy ul. Wiślnej 11 w Tarnobrzegu (budynek "Fregaty"). Start: 12 grudnia o godzinie 16. W programie koncert uczniów, którzy wykonają hity muzyki rozrywkowej oraz kolędy. (wp)
W oparach absurdu
Teatr "Okna" z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zaprasza 11 grudnia o godz. 19na sceniczną adaptację kultowego tomu satyrycznych tekstów "W oparach absurdu" napisanych w latach 1920-1936 przez Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima. Teksty te powstały jako primaaprilisowe dodatki przedwojennych warszawskich gazet, m.in. "Kuriera Porannego", "Kuriera Polskiego", "Nowych Wiadomości Literackich". "Istota rzeczy polegała na prostym fakcie, że nas pisanie absurdów bawiło i dawało radość nie mniejszą od pisania wierszy, artykułów czy sztuk teatralnych" - tak tłumaczył Słonimski, dlaczego przez piętnaście lat wspólnie z Tuwimem z lubością udawali się do "krainy bzdury". (wp)
Literaci wspomną swojego nestora
Na czwartek, 11 grudnia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza i Stowarzyszenie Literackie "Witryna" zapraszają na prezentację pożegnalnego tomiku poezji Mariana Berkowicza "Pozory codzienności". Publikacja ukazuje się dzięki inicjatywie i zaangażowaniu członków "Witryny". W niemal 2 lata po śmierci nestora stalowowolskich literatów nastąpi oficjalna prezentacja kolejnego tomiku zawierającego 60 jego wierszy. Ostatni z utworów zamieszczonych w zbiorze "Pozory codzienności" powstał zaledwie kilkanaście dni przed śmiercią twórcy. - Zostaliśmy z jego poezją i własnymi wspomnieniami o nietuzinkowym człowieku. Kiedy dopadły go przewlekła choroba i samotność, powiedział, że żyje tylko dzięki poezji... I dzięki poezji jest ciągle wśród nas, choć już przeszedł "mijając przykre" - na drugi brzeg sensu i piękna- wspomina poetę Anna Garbacz w notce biograficznej umieszczonej w tomiku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. Popiełuszki 10 (sala bankietowa). (r)
Gościem Cezary Gmyz
To autor kontrowersyjnego artykułu "Trotyl na wraku tupolewa". Artykuł wywołał sporą burzę polityczną w kraju. W kwietniu 2013 nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się książka pt. "Zawód: dziennikarz śledczy". To wywiad rzeka z Cezarym Gmyzem. Promując to wydawnictwo Gmyz podróżuje po kraju spotykając się z czytelnikami. Takie spotkanie, z inicjatywy Ruchu Patriotycznego, odbędzie się w Mielcu, 14 grudnia(niedziela), o godzinie 15 w sali KCEM Kana, ulica Arczewskiego - parafi a MBNP. ( jm)
Otwarte Mistrzostwa Karate
Dużej rangi impreza karate znów w Mielcu. 13 grudnia w hali widowiskowo-sportowej Gimnazjum nr 2 w Mielcu przy ul. Grunwaldzkiej 7 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski Południowej Full-Contact Karate. ( jm)
Pudło
MDK w Stalowej Woli zaprasza 13 grudnia o godz. 12 na spektakl dla dzieci pt. "Pudło" w wykonaniu młodszej grupy Teatru Jak Się Patrzy. Jest to zabawna historia nie z tej Ziemi, z niespodzianką w środku, pióra Grzegorza Śmiałka, w reżyserii Anny Kiedrzyńskiej. Wstęp wolny. (wp)
Tajemnice aniołów
Wiejski Dom Kultury w Przyborowicach (gm. Bogoria) zaprasza 12 i 13 grudnia w godz. 16-18 na warsztaty plastyczne pn. "Anioł niejedno ma imię, czyli tajemnice aniołów". W programie nauka wykonywania bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji. (wp)
Niżańska wigilia
15 grudnia na pl. Wolności w Nisku odbędzie się Świąteczne Spotkanie Wigilijne. Od godz. 13 działać będzie kiermasz bożonarodzeniowy z tradycyjnymi i nowoczesnymi dekoracjami świątecznymi oraz potrawami wigilijnymi. O godz. 15 harcerze przekażą władzom miasta Betlejemskie Światełko Pokoju, a później z koncertem kolęd wystąpią wokaliści Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół". (wp)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz