Zamknij
REKLAMA

Rekordowe 24 tysiące złotych podczas 24 kwesty w Tarnobrzegu

19.21, 01.11.2022 wel
Skomentuj
REKLAMA

Przeszło 24 tysiące złotych zebrano w Tarnobrzegu podczas kwesty na rzecz odnowienia najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii - cmentarza "Na Piaskach" na osiedlu Miechocin. To rekord dotychczasowych zbiórek.

Kwestę, podobnie jak w latach poprzednich, organizowało Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Tarnobrzeski Dom Kultury i parafia pw. św. Marii Magdaleny. Wolontariusze zbierali pieniądze do puszek przy wejściach na cmentarze parafialne w Miechocinie i obok dworca PKS, a także przy Cmentarzu Wojennym.

Choć są to dane nieoficjalne, które dopiero ma potwierdzić bank, tarnobrzeżanie i osoby odwiedzające tarnobrzeskie cmentarze okazali się hojni. Do puszek wrzucono łącznie przeszło 24,1 tys. zł. To rekord w historii dotychczasowych zbiórek. W ub. roku zebrano 20,5 tys. zł.

Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobowców na cmentarzu "Na Piaskach". To jedna z najstarszych nekropolii w tej części Polski. Została założona pod koniec XVIII wieku. Pochowano tu wielu zasłużonych tarnobrzeżan. Cmentarz przechodził burzliwe koleje losu, wiodła przez niego linia frontu w czasie I wojny światowej, został też zdewastowany podczas II wojny światowej. Od 23 lat w mieście prowadzona jest zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Dzięki niej udało się odrestaurować kilkadziesiąt nagrobków, mur cmentarny, a także zabytkową, ufundowaną przez Tarnowskich kaplicę.

(wel)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%