[FOTORELACJA]4040[/FOTORELACJA]
Oficjalna nazwa tego miejsca w centrum miasta to Plac Bartosza Głowackiego, choć częściej mówi się o "Placu Czerwonym". Ta potoczna nazwa funkcjonuje od czasu dużego remontu z lat 90-tych, podczas którego wycięto większość porastających rynek drzew, zlikwidowano drogi i parkingi.
Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku wszystkie nieruchomości w rynku były w posiadaniu Żydów. Na środku placu znajdował się ratusz (jego dawny obrys zaznaczono obecnie podwyższeniem), szereg klombów, a po wojnie park z alejkami, otoczony drogą asfaltową i parkingami.
Miejsce to było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także placem codziennie użytkowanym. Odbywał się tu miejskie uroczystości, dochodziło do burzliwych zgromadzeń, które były początkiem tzw. Republiki Tarnobrzeskiej, ale też miał miejsce handel (wprost z wozów lub z drewnianych budek).
W północno-wschodnim rynku miasta znajduje się pomnik Bartosza Głowackiego autorstwa Władysława Korpala, ufundowany z inicjatywy i dzięki ofiarności mieszkańców w roku 1904.
Zobaczcie w galerii zdjęć, jak to miejsce zmieniało się na przestrzeni lat. Źródło: fotopolska.eu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz