„Siarkobiografia” to opowieść o zmianie, jaką przeszedł Tarnobrzeg, senne, galicyjskie miasteczko, po odkryciu w okolicy złóż siarki. Opowiadają o tym zarówno pionierzy polskiej siarki, do których udało się twórcy dotrzeć z kamerą, jak i rodowici tarnobrzeżanie, którzy pamiętają nadejście „siarki”.
Film, będący w założeniu pierwszą częścią tryptyku siarkowego (film ma podtytuł „początek”) trwa 1.50 h. Jak na dokument, to długo, jednak ogląda się go znakomicie. Nie jest to bowiem film tylko o przemyśle siarkowym. Przede wszystkim, opowiada o ludziach tu żyjących i współtworzących zmieniające się miasto.
[FOTORELACJA]4458[/FOTORELACJA]
– Oglądałam ten film dziś drugi raz, bo Olek pokazał mi go jeszcze przed premierą. Popłakałam się wtedy oglądając. Dziś, choć przecież wiedziałam, co zobaczę, znów mi popłynęły łzy – nie kryła wzruszenia Dorota Kozioł, pisarka, regionalistka i dziennikarka.
O wzruszeniach mówiło wielu widzów, bo, jak podkreślali, ten film to są „ich wspomnienia”. Młodsi widzowie podkreślali, że „Siarkobiografia” to fascynująca lekcja historii ich lokalnej, małej ojczyzny.
Sam twórca również przyznał, że premiera „Siarkobiografi” wywołała w nim żywą reakcję.
– W sumie, mam tak, że jak film jest skończony, to zamyka się jakiś rozdział i w jakimś sensie tracę nim zainteresowanie. Ale nie da się ukryć, że jak zobaczyłem ludzi wstających po zakończeniu projekcji i nagradzających „Siarkobiografię” owacją na stojąco, to i mnie się mokro w oczach zrobiło – powiedział Aleksander Dyl.
Producentem filmu było Stowarzyszenie ESTEKA. Jak zapowiedział jego szef,. Rober Kędziora, film będzie rozpowszechniany od września.
Groszek19:41, 26.06.2023
A gdzie obejrzeć poza TBG
1 0
pierwsza odkrywka siarki na ziemia sandomierskiej powstala w piasecznie
0 1
w holly woood