19-arowy fragment działki (cała działka, na której stoi budynek po hotelu, liczy 60,46 a) miasto odkupiło, po przeprowadzonych negocjacjach, od rodziny Tarnowskich za 118 431 zł złotych.
– Teraz, po nabyciu prawa własności do części działki wystąpimy do Wojewody Podkarpackiego o przekazanie miastu nieodpłatnie z mocy prawa kolejnej części, o powierzchni 41 arów, wspomnianej działki. Uregulowanie tych zaszłości pozwoli nareszcie zagospodarować bądź sprzedać całą nieruchomość, na której znajduje się to, co pozostało z hotelu. Budynek po hotelu jest obecnie trwałą ruiną, nie nadaje się do remontu, a jedynie do wyburzenia. Działkę będzie można sprzedać chociażby pod budowę bloku mieszkalnego, bo jest takie zainteresowanie. Ale może pojawi się jeszcze inny pomysł oraz finansowanie. Najpierw jednak musimy jako miasto mieć prawo do całej nieruchomości, by można było podejmować dalsze decyzje – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Historia budynku, który wielu mieszkańców Tarnobrzega doskonale pamięta jako Hotel Nadwiślański, liczy już pół wieku. Wybudowany w latach siedemdziesiątych obiekt pełnił najpierw funkcję schroniska młodzieżowego. W połowie lat dziewięćdziesiątych został przekształcony na Hotel Nadwiślański, zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W 2010 roku hotel został zamknięty i od tamtej pory nie był użytkowany.
::news{"type":"see-also","item":"204971"}
Budynek popadał w coraz większą ruinę, a nieuregulowany stan faktyczny i prawny nieruchomości na której stał, nie pozwalały na jakiekolwiek kroki. Wprawdzie Gmina Tarnobrzeg na podstawie decyzji Wojewody Tarnobrzeskiego z dnia 1992 r. nabyła prawo własności do wspomnianej działki, ale decyzje tę w roku 2017 unieważnił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzasadniając, że przedmiotowa nieruchomość nie stanowiła własności Skarbu Państwa, gdyż część działki (którą obecnie Miasto Tarnobrzeg odkupiło od rodziny Tarnowskich) nie podpadała pod działanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Szok!!!20:53, 15.01.2026
Miasto Tarnobrzeg czyli mieszkańcy. To transparentne wywalanie społecznej kasy i napychanie kabzy Tarnowskim. Na nic miasto kasy nie ma. A tu taka potrzeba byla👎
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wino, sery i .ślimaki na sandomierskim festiwalu
Do tego jeszcze robale dołóżcie i już bedzie komplet smacznego jedzonka zamiast kurczaków. Mniam
Kucharzyk
23:52, 2026-06-05
Rewolucja na Serbinowie i nad Wisłą?
Rewitalizacja Osiedla Serbinów konieczna jest bardziej niż Placu B.Głowackiego.
Maria
20:51, 2026-06-05
Dzikowskie Sanktuarium – barokowa perła Tarnobrzeg
Życzę sobie, by wszyscy tak zwani wierzący w Boga, przestrzegali na co dzień 10 przykazań Bożych. Amen
Ateista
19:22, 2026-06-05
Groźny wypadek na DK9. Pod Łoniowem motocykl zderzył
Już nie da się jeździć samochodem w tym chorym kraju.Trzeba uważać na pasach na pieszego , bo nie wiadomo kiedy ci wlezie pod koła,dalej kierowca musi uważac na gówniarzy na hulajnogach,bo jeżdzą jak wariaci i na nic nie zważają,i na koniec motocykliśći.Trzeba mieć stalowe nerwy żeby jeździć po polskich drogach.
Leon26
19:10, 2026-06-05