Zamknij

Tarnobrzescy krwiodawcy z "Barbórki" od 55 lat dzielą się najcenniejszym z darów. W tym czasie oddali tysiące litrów krwi

17:17, 25.11.2023 Aktualizacja: 18:54, 26.11.2023
Skomentuj

Tarnobrzeski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Barbórka" świętuje jubileusz 55-lecia istnienia. Z tej okazji spłynęło na niego wiele gratulacji i życzeń, a najbardziej zasłużeni krwiodawcy otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

Klub powstał w 1958 roku, przy Zakładzie Mechanicznym KiZPS „Siarkopol”. Szybko rozrastał się, wykraczając poza sam kombinat siarkowy. Jego członkowie przez całe dekady oddawali najcenniejszy z darów – krew. W sumie, na przestrzeni 55 lat, oddali jej tysiące litrów.

[FOTORELACJA]5295[/FOTORELACJA]

– Serdecznie dziękuje wam za to, co robicie, bo to jest lek na całe zło. Krew jest rzeczą bezcenna, jest lekiem który ratuje, który pozwala ludziom dalej funkcjonować, wracać do nas z tej podróży, która bardzo często wydawałaby się bezpowrotna. Dzięki takim osobom jak wy jest to możliwe. Chciałbym żeby młode pokolenie zasiliło krwiodawców, bo wiem, że to jest nie tylko oddawanie krwi, to jest nauka szacunku dla drugiego człowieka – powiedział obecny na jubileuszu prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Najbardziej zasłużonym krwiodawcom medale i wyróżnienia wręczali prezydent Dariusz Bożek, prof. Antoni Olak, prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, dr Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz Kazimierz Błasiak, sekretarz powiatu tarnobrzeskiego. Uroczystość uświetnił koncert Diany i Natalii Ciecierskich z towarzyszeniem Wojciecha Kawy.

[ZT]206645[/ZT]

Świętowanie jubileuszu „Barbórki” odbyło się w radosnym nastroju. Jednak dla tarnobrzeskiego krwiodawstwa czasy wcale nie są wesołe. W 2011 roku w mieście zlikwidowano stały punkt poboru krwi, co spowodowało rozbicie środowiska i rozproszenie się krwiodawców (których jest w Tarnobrzegu i okolicy ponad 1000 osób).

– Dziś świętujemy 55-lecie naszego klubu. To ostatni klub, który pozostał w Tarnobrzegu, a było ich wiele – kilkanaście, a może kilkadziesiąt, był rejonowy oddział Czerwonego Krzyża, która też została zlikwidowana w 2014 roku – mówi Zbigniew Dendura, wiceprezes „Barbórki”.

Szefostwo klubu Honorowych Dawców Krwi "Barbórka" od kilku lat stara się ponownie zintegrować środowisko tarnobrzeskich krwiodawców. Robi też wszystko co tylko możliwe, by w mieście przywrócono działanie stałego punktu poboru krwi.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%