[FOTORELACJA]6865[/FOTORELACJA]
Od 3 do 14 czerwca zorganizowano po raz kolejny akcję "Bądź świadomy – bądź bezpieczny", której głównym założeniem jest edukowanie młodzieży z zakresu zagrożeń jakie mogą czekać je w życiu codziennym w tym także w wodzie. Wydarzenie organizowane jest już od 2017 roku. Od tamtej pory udział w szkoleniu wzięło blisko 7 tysięcy osób.
Podczas warsztatów starano się głównie zwracać uwagę na prawidłowe zachowania w czasie zagrożenia, czego nie należy robić oraz jak przestrzegać ogólnie panujących zasad. W ramach akcji "Bądź świadomy – bądź bezpieczny" przeprowadzano zajęcia z funkcjonariuszami policji, żołnierzami czy ratownikami wodnymi.
Te zajęcia były szczególnie ważne dla Zespołu Szkół nr 1 w Tarnobrzegu, ponieważ w ich programie nauczania jest między innymi zawód stewardesy. Muszą one przygotować się na zagrożenia chociażby na wodzie. W związku z tym dyrektor szkoły chciał nie tylko zaszczepić pasję do wody wśród uczniów, ale także dać im szansę na uczenie się w praktyce.
– Uczniowie muszą znać różne sfery bezpieczeństwa. Wybraliśmy zajęcia nad jeziorem, ponieważ samolot nie zawsze woduje w Oceanie Indyjskim ciepłym, ale i w zimnym, dlatego dziś, gdy woda w jeziorze ma 17 stopni, jest to właśnie dobre, żeby nasza młodzież mogła zażyć tej kąpieli, tej ewakuacji w naturalnych warunkach. Na dzień dzisiejszy przyjeżdżały panie stewardessy z Dęblina i szkoliły naszą młodzież na basenie tarnobrzeskim. My chcemy teraz robić to sami. I to nie tylko w basenie, ale również nad jeziorem – mówi dyrektor ZS nr 1 w Tarnobrzegu Marcin Pilarski.
W związku z chęcią rozwijania metod szkolenia młodzieży z zakresu bezpieczeństwa, postanowiono podpisać porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 w Tarnobrzegu a Wodnym Pogotowiem Ratunkowym w Tarnobrzegu.
– Chcemy, aby pracownicy z WPR-u obstawiali nam takie ćwiczenia. Sam jestem z Gdańska, dlatego też chciałbym zaszczepić młodzieży miłość do wody. Widać, że uczniowie chcą to robić, co mnie bardzo cieszy – wyjaśnia dyrektor "Prymasówki" M. Pilarski.
Porozumienie zostało podpisane na łodzi WPR-u, aby nadać wydarzeniu symboliczny charakter. Był to także nietypowy sposób zawarcia takiej umowy.
– To jest pełen sukces ten dzisiejszy nasz dzień, łącznie z pogodą. Jestem z tego dumny, że udało nam podpisać się to porozumienie. Dołożę wszelkich starań i sił, żeby uczniowie zdobyli jak najwięcej tej wiedzy. Postaram się tej młodzieży to wszystko, co sam umiem, przekazać, tak, żeby zostało po nas coś cennego, czyli umiejętności – mówi wiceprezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego Waldemar Rams.
[ZT]212694[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz