[FOTORELACJA]7935[/FOTORELACJA]
Sprzątanie grobu zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oficera, znanego w Tarnobrzegu jako Stanisław Wolnicki, oficera szkoleniowego tarnobrzeskiego obwodu Armii Krajowej odbyło się w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”.
– Dbanie o porządek na grobach zmarłych żołnierzy oraz pomnikach pamięci to sposób na uhonorowanie lokalnych bohaterów, w tym żołnierzy Amii Krajowej i przedstawicieli podziemia niepodległościowego. To niezwykle istotny aspekt kultury i historii, który wiąże się z szacunkiem, oddaniem oraz refleksją na temat poświęcenia, jakie niosą ze sobą żołnierze. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o wartościach, które są fundamentem naszego społeczeństwa – mówi pułkownik Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kapitan Stanisław Uczciwek, noszący konspiracyjne nazwisko Wolnicki, został zamordowany 29 października 1944 w siedzibie tarnobrzeskiego UB. Po aresztowaniu, w trakcie bestialskiego śledztwa, został skatowany, a następnie zastrzelony przez jednego z funkcjonariuszy. Potem, żeby upozorować jego samobójstwo, ciało wyrzucono przez okno z 1 piętra.
W Tarnobrzegu nikt nie uwierzył w samobójczą śmierć aresztanta. Księża nie czynili żadnych problemów z pogrzebem. Ponieważ zamordowany nie miał w Tarnobrzegu rodziny, zorganizowaniem jego ostatniej drogi zajęli się znajomi z konspiracji.
Doszło przy tym do nieprawdopodobnej sytuacji – na ceremonię pogrzebową udało się zapewnić asystę kompanii honorowej Wojska Polskiego, bo przekonano dowódcę stacjonującej w Tarnobrzegu jednostki wojskowej, że chodzi o „pogrzeb byłego wojskowego”, nie wspominając o tym, że został on zamordowany przez UB.
Pomogło także to, że w tym okresie większość obsady tarnobrzeskiej Milicji Obywatelskiej stanowili dawni żołnierze Batalionów Chłopskich, w dużej mierze szkoleni podczas okupacji przez kapitana „Wolę”. Oni również wystąpili podczas pogrzebu jako asysta honorowa.
Był to prawdopodobnie jedyny taki pogrzeb członka konspiracji antykomunistycznej w historii. Zamordowany oficer spoczął w grobie jako Stanisław Wolnicki.
[ZT]216715[/ZT]
Dopiero 64 lata po śmierci udało się ustalić prawdziwą tożsamość bohatera. Okazało się, że naprawdę nazywał się Stanisław Uczciwek. Jego rodzina poszukiwała miejsca jego spoczynku od czasów II wojny światowej. Zainteresowała tym także Instytut Pamięci Narodowej.
Dzięki IPN informacja o poszukiwaniach trafiła do historyka Tadeusza Zycha, dyrektora tarnobrzeskiego muzeum, który skojarzył historię Stanisława Wolnickiego z opisem losów Stanisława Uczciwka.
Po oficjalnym upewnieniu się, że chodzi o tę samą osobę, zmieniono tabliczkę na grobie bohatera. W 2022 roku imię kapitana Stanisława Uczciwka otrzymał 32 batalion lekkiej piechoty WOT z Niska. Uroczystość odbyła się w Tarnobrzegu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz