Noce Muzeów to bardzo popularna forma popularyzowania kultury i zachęcania ludzi do odwiedzania placówek muzealnych. Odbywają się zawsze w maju. Istniejące w Tarnobrzegu, jedyne z Europie, a może i na świecie, muzeum siarkowe, przygotowało podobną w klimacie imprezę, ale w okolicach Barbórki – najważniejszego święta górników przypadającego zawsze 4 grudnia.
– Kiedyś Tarnobrzeg był stolicą polskiej siarki, kopalnie i zakłady przetwórcze zatrudniały tysiące ludzi. Nieodłączną częścią górniczej tożsamości miasta były obchody Święta Górników, czyli tradycyjnej Barbórki. Dziś siarki się już u nas nie wydobywa, ale górnicze tradycje przetrwały. Nasze muzeum dba, by historia polskiej siarki nie została zapomniana, dlatego postanowiliśmy zorganizować Barbórkową Noc Muzealną – mówi Beata Kotasiak – Wójcik, kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, będącego filą Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
W programie Barbórkowej Nocy Muzealnej znajduje się zwiedzanie muzeum i prezentacja unikatowych zbiorów, jakie w nim zgromadzono, projekcja filmów archiwalnych, a także ...niespodzianki dla zwiedzających.
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego mieści się w zabytkowym spichlerzu usytuowanym przy ul. Stanisława Pawłowskiego 14.
Barbórkowa Noc Muzealna rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa do godz. 21.00. Wstęp – 2 złote.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz