::photoreport{"type":"check-for-article","item":"8208"}
Choć po czasach prosperity polskiego przemysłu siarkowego zostały tylko wspomnienia, pamięć o tym okresie i tym, jak ważne było to dla nie tylko regionu, ale i całego kraju, nie zniknęła. Duża w tym zasługa Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu - prawdopodobnie jedynego siarkowego muzeum na świecie.
Aby uczcić najważniejsze z górniczych świąt, "Barbórkę", placówka postanowiła zorganizować "Barbórkową Noc Muzealną". "Normalne" Noce Muzealne, cieszące się wielkim zainteresowaniem, przypadają w maju.
Zorganizowanie imprezy w grudniu było obarczone znakiem zapytania - czy mimo nietypowego terminu, znajdą się chętni, by odwiedzić siarkowe muzeum. Organizatorzy wydarzenia odpowiedź poznali zanim "Barbórkowa Noc Muzealna" się oficjalnie rozpoczęła.
- Zaplanowaliśmy początek na godzinę 17.00. Tymczasem już o 16.30 zaczęli przychodzić pierwsi goście i trwało to niezmiennie do końca imprezy. Co mnie bardzo ucieszyło, to były osoby autentycznie zainteresowane poznaniem historii siarkowego Tarnobrzega, miały dużo pytań, ale też część z nich, ta starsza, dzieliła się swoimi historiami - mówi Beata Kotasiak - Wójcik, kierownik muzeum (jest ono filią Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu).
Co dało się także dostrzec - poznaniem siarkowej historii zainteresowane był zarówno osoby pamiętające czasy siarkowej prosperity, jak i ludzie młodzi, dla których jest to odległy w czasie "okres historyczny".
Podczas "Barbórkowej Nocy Muzealnej" jej uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych historii, m.in. dotyczących zgromadzonych w muzeum eksponatów. Były też projekcie filmów o Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Co ciekawe, gdy zawiodła technika i przy jednym z nich "wysiadł" głos, na sali natychmiast znalazły się osoby spośród uczestników imprezy, które fachowo skomentowały to, co pokazywane było na ekranie.
Każdy z uczestników zorganizowanej po raz pierwszy i, miejmy nadzieję, że nie ostatni, "Barbórkowej Nocy Muzealnej" otrzymał drobny upominek od organizatorów.
Zorganizowanie "Barbórkowej Nocy Muzealnej" w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego było możliwe dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, które sfinansowało koszty imprezy.
wielkie brawo11:32, 09.12.2024
brawo rzeszowszczyzna
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zmiany w komunikacji miejskiej w Sandomierzu
Ile lat można lekceważyć mieszkańców?
Emka
00:19, 2026-05-31
Grad goli w meczu Siarki Tarnobrzeg [ZDJĘCIA]
Koniec projektu dziedzi..i mają. Wstyd, coście uczynili z tego kluby.
Tbg
21:28, 2026-05-30
Niebezpieczne wyprzedzanie w Tarnobrzegu
Popatrzcie gdyby tą drogę zwęzili nasi mistrzowie z UM - ktoś by zginał, a najprędzej ten jadący z prawidłowo naprzeciwka. Zwężanie w mieście Tarnobrzeg osiągnęło apogeum, tłumaczenia urzędników są beznadziejne nie poparte bezpieczeństwem, ponadto zwężone drogi powodują, że nie można zrobić korytarza życia dla karetki. Dlatego dobrze, że tej drogi ktoś nie zwęził, uratowana kilka osób.
Tarnobrzeg miastem S
15:57, 2026-05-30
Niebezpieczne wyprzedzanie w Tarnobrzegu
*%#)!& nie sieją. Wyprzedzają na trzeciego, wyjeżdżają z drogi podporządkowanej ,skręcają przed samochodem. Zaden kierowca nie chce uszkodzić swojego samochodu ale wypadałoby walić prosto te samochody. To może by się te głupki opamiętały
Gienek
15:02, 2026-05-30