W czwartek, 6 lutego, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "Czytelnik Roku 2024".
[FOTORELACJA]8627[/FOTORELACJA]
Uroczystość organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu, nad którą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Tarnobrzega, otworzyło spotkanie literacko-muzyczne z udziałem autorki bestsellerowych powieści – Marty Fox oraz wokalisty i bohatera jej powieści – Artura Gotza. Przedstawiona została twórczość artystów oraz odbyła się promocja książki pt. "Idol". Napisana przez Martę Fox powieść młodzieżowa opowiada o młodej dziewczynie, która poznaje muzyka Artura i traci przez to kontakt z najbliższymi, a niewinne kłamstwa pociągają za sobą kolejne konsekwencje. Książka ta zdobyła szerokie uznanie nie tylko wśród młodzieży, ale także dorosłych. Autorka nie kryła zadowolenia, że pomimo trudnych czasów jest jeszcze duże zainteresowanie książkami w wersji papierowej.
– Mam ciągle nadzieję, że to nie wygląda tak źle, jak podają statystyki. Wprawdzie śledzę je i jestem przerażona, ale kiedy patrzę na młodych czytelników i na czytelniczki, szczególnie te, które odwiedzają biblioteki, to myślę, że te statystyki są o wiele wyższe. Bowiem jeśli jedna pani wypożycza książkę, to czyta ją córka, czyta ją czasami mąż i jeszcze ktoś. W sumie czytają cztery osoby, a w bibliotece odnotowuje się, że jedna osoba ją wypożyczyła. Młodzi czytają również dużo w sieci, nie wiem czy to jest wliczane do statystyk. Myślę, że nie jest aż tak źle. Tym bardziej, że przecież tak propagujemy, tyle mówimy o radości czytania. Nie tylko o radości pisania, bo pisarze najchętniej mówią o niej, ale o radości czytania, o tym, że się żyje podwójnie jeśli się czyta, o tym, że wówczas rozwija się wyobraźnia – powiedziała Marta Fox.
Na temat powieści Marty Fox wypowiedział się także jej główny bohater.
– To fantastyczna przygoda, bo książka ukazała się 8 lat temu i stała się bestsellerem. W tej chwili promujemy jej drugie wydanie i też niezwykle jest je czytać, mimo że jestem bohaterem tej książki, choć, oczywiście, jest to fikcja literacka. Bardzo, bardzo się cieszę, że współpracujemy z Martą już od tylu lat. Spotykamy się z publicznością, rozmawiamy o tej książce, a ma ona głębszy cel, bo porusza tematy internetu, relacji, stalkingu, hejtu, więc szczególnie jest to istotne, kiedy spotykamy się z młodymi ludźmi – powiedział Artur Gotz.
Wyjątkowi goście wraz z władzami miasta rozdali nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu "Czytelnik Roku 2024"
Sam konkurs miał charakter otwarty i był przeznaczony dla czytelników Biblioteki Głównej oraz filii bibliotecznych. Zgodnie z regulaminem komisja konkursowa przyznała nagrody główne oraz wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych:
I kategoria dla uczestników od 0 do 5 lat:
Pierwszą nagrodę otrzymał Miłosz Jajko (225 książek). Wyróżnienia natomiast otrzymały Maria Chrząszcz (204 książki) i Wiktoria Pionkowska (190 książek).
Przyznano także nagrodę specjalną "Dla Czytającego Rodzica", którą otrzymała Magdalena Wilgucka - Jajko.
– Bardzo lubimy czytać, ponieważ uważam, że czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo. To jest też fajny sposób na spędzenie razem czasu. Zawsze przed snem dzieci wybierają po swojej ulubionej książce, ponieważ są w różnym wieku, więc każde z nich wybiera dostosowaną do swojego wieku. Czytamy po kolei od najmłodszego do najstarszego. Natomiast w bibliotece wybierają oczywiście książki takie, które im się spodobają – powiedziała Magdalena Wilgucka - Jajko.
II kategoria dla uczestników od 6 do 12 lat:
Główną nagrodę otrzymała Julia Kucwaj (628 książek). Natomiast wyróżnienia przyznano Weronice Golbie (314 książek) i Nikoli Cibie (271 książek).
III kategoria dla uczestników od 13 do 18 lat:
W pierwszej kolejności wyróżnienia przyznano Łucji Sapielak (113 książek) i Marii Wiącek (109 książek). A pierwszą nagrodę otrzymała Emilia Wiącek (116 książek).
IV kategoria dla uczestników od 19 - 69 lat:
Laureatką główną w tej kategorii została Małgorzata Szady (351 książek). A wyróżnienia przyznano dla Beaty Meskuły (322 książki) i Grażyny Kubrak (303 książki).
Ostatnia, piąta kategoria dotyczyła osób powyżej 70 lat:
Wyróżnienia otrzymały Bożena Turzeniecka (302 książki) oraz Barbara Michałek (288 książek). Nagrodą główną uhonorowano Jadwigę Kubiak (361 książek).
– Zdecydowana większość czytelników korzysta z książki tradycyjnej. Możemy mówić o 1% osób, które preferują e-booki bądź audiobooki. Jest taka możliwość, ponieważ mamy takie zbiory, udostępniamy kody do platform komercyjnych dla czytelników. Niemniej jednak książka tradycyjna w dalszym ciągu jest na fali i to wysokiej. Laureaci osiągnęli bardzo wysokie wyniki czytelnicze, w każdej z kategorii 300-350 książek. W drugiej kategorii, czyli między szóstym a dwunastym rokiem życia padł rekord, ponad 600 wypożyczonych książek! Młodzież natomiast sięgnęła po 119 utworów, więc jest naprawdę czym się cieszyć. Tarnobrzeżanie są rozczytani – powiedziała Monika Sadkowska, dyrektor MBP Tarnobrzeg
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz