Zamknij

Ukazał się kolejny tom "Tarnobrzeskiego słownika biograficznego" Bogusława Szwedo

Piotr WelanykPiotr Welanyk 21:16, 09.04.2025 Aktualizacja: 21:23, 09.04.2025
Skomentuj

Na rynku wydawniczym ukazał się długo wyczekiwany, VI tom "Tarnobrzeskiego słownika biograficznego" Bogusława Szwedo. Wieczór autorski tradycyjnie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

[FOTORELACJA]9094[/FOTORELACJA]

"Tarnobrzeski słownik biograficzny" Bogusława Szwedo cieszy się zasłużenie znakomitą opinią. Każdy z poprzednich tomów zawierał kilkadziesiąt niezwykle starannie opracowanych biogramów ludzi związanych z Tarnobrzegiem. Nie inaczej jest w przypadku VI tomu, na który czytelnicy musieli czekać blisko 6 lat.

W VI tomie znalazły się m.in. biogramy Rafała z Tarnowa i Dzierżki z Wielowsi, założycieli linii wielowiejsko - dzikowskiej rodu Tarnowskich, kilkorga przedstawicieli zasłużonego dla Tarnobrzega rodu Słomków, biogram Alfreda Freyera seniora, lotnika Michała Latawca, bohatera Wileńszczyzny, dowódcy 3 Wileńskiej Brygady AK kapitana Gracjana Fróga "Szczerbca", trzech przedstawicieli rodziny Dekutowskich, ze słynnym majorem Hieronimem Dekutowskim "Zaporą" włącznie, legendy tarnobrzeskiej służby zdrowia, twórczyni Oddziału Chirurgii Dziecięcej w tarnobrzeskim szpitalu dr. Janiny Libman i wiele innych. Każdy z nich opatrzony bogatym materiałem źródłowym i często zawierający nigdzie niepublikowane wcześniej informacje.

Podczas spotkania autorskiego w MBP w Tarnobrzegu Bogusław Szwedo przedstawił kilka z zawartych w VI tomie biogramów, obiecał także, że na kolejny tom "TSB" nie będzie trzeba czekać tak długo, jak na właśnie wydany.

Autor, oprócz gratulacji i oklasków od wypełniających salę odczytową czytelników, otrzymał także pamiątkowy grawerton od rodziny Słomków.

Po spotkaniu, w trakcie kuluarowych rozmów, goście wieczoru autorskiego mogli też posmakować słodkości przygotowanych przez małżonkę autora.

Bogusław Szwedo, szef Radia "Leliwa", jest uznanym w Polsce autorem biogramów. Został zaproszony do współredagowania monumentalnego Polskiego Słownika Biograficznego, to jemu Ordynariat Polowy Wojska Polskiego powierzył przygotowanie słownika biograficznego kapelanów Wojska Polskiego wydanego na 100-lecie Ordynariatu. Jest też autorem m.in. słowników biograficznych kawalerów krzyża Virtuti Militari ziemi tarnobrzeskiej, ziemi niżańskiej i ziemi sandomierskiej, Tarnobrzeskiego Słownika Katyńskiego i Słownika Legionistów Tarnobrzeskich.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Lokalny patriotaLokalny patriota

0 0

Radni som obecni? Wszak to dotyczy historii Tarnobrzega.

09:19, 10.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%