::photoreport{"type":"check-for-article","item":"10647"}
Propozycja prezydenta zakładała, że stawka podatku od nieruchomości wzrośnie w 2026 roku o średnio 4,5 procenta w stosunku do tych, które obowiązują obecnie.
Jak podkreślał wnioskodawca, zmiany stawek wynikają z ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, który w pierwszym półroczu 2025 r. wyniósł 104,5 proc., co oznacza wzrost cen o 4,5 proc. Na tej podstawie Minister Finansów i Gospodarki określił maksymalne dopuszczalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2026 rok.
Dochody z podatku od nieruchomości stanowią jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego. Nie inaczej jest w Tarnobrzegu. Według prezydenta dostosowanie stawek do poziomu inflacji ma pozwolić zachować realną wartość dochodów własnych miasta. Środki z tego tytułu są niezbędne do realizacji podstawowych zadań własnych gminy, takich jak m.in. utrzymanie infrastruktury komunalnej, oświaty, kultury czy transportu publicznego.
- Dla przedsiębiorcy podniesienie podatków to jak dla karpia Wigilia. W uchwale nie ma żadnego uzasadnienia podniesienia stawek podatku - stwierdził radny Robert Niedbałowski, który poddał propozycję mocnej krytyce, przypominając, że miasto chce sięgnąć do kieszeni mieszkańców, by finansować bardzo kontrowersyjne inwestycje jak wymiana czerwonej kostki na biała na placu Bartosza Głowackiego, czy budowa drugiej mariny dla żeglarzy nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Podniesienie podatków krytykowali także radny Damian Szwagierczak i przewodniczący RM Norbert Mastalerz, który wytknął prezydentowi i jego otoczeniu, że w poprzedniej kadencji, jako radny, był przeciwnikiem podnoszenia podatków w mieście.
Podwyżki bronili prezydent Łukasz Nowak i jego zastępca Kamil Kalinka. Ten pierwszy podkreślał, że podatki wzrastają o 4,5 procenta, co jest średniorocznym wskaźnikiem inflacji. Z kolei skarbnik miasta Urszula Rzeszut podkreślała, że z jej punktu widzenia podatki powinny wzrosnąć o maksymalną stawkę, bo przy 4,5-procentowym wzroście miasto "nadal będzie gonić swój ogon".
W głosowaniu okazało się, że włodarze Tarnobrzega przekonali do podniesienia podatków wystarczającą ilość radnych. Za podwyżką podatku od nieruchomości głosowało 15. radnych: Marian Cąpała, Piotr Gospodarczyk, Bożena Kapuściak, Alfred Martyniak, Robert Niedbałowski, Jan Nowak, Sławomir Partyka, Anna Pekár, Beata Pięta, Robert Popek, Adam Rębisz, Anna Sitnik, Aneta Surowiec, Waldemar Szwedo i Adrian Turek. Przeciwko opowiedziało się 6: Wacław Golik, Norbert Mastalerz, Waldemar Stępak, Michał Szczytyński, Damian Szwagierczak i Mariusz Turbacz. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z propozycją prezydenta przyjętą przez radnych, podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie z 1,00 zł do 1,05 zł za m² powierzchni użytkowej, dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą stawka zwiększy się z 1,28 zł do 1,34 zł za m², budynki firmowe objęte podstawową stawką zapłacą 34,49 zł zamiast 33,00 zł za m², placówki medyczne – 6,25 zł zamiast 5,98 zł, pozostałe budynki, w tym te wykorzystywane przez organizacje pożytku publicznego, zapłacą 10,35 zł (dotąd 9,90 zł).
Nie zmieni się natomiast stawka podatku od budowli, która nadal wynosić będzie 2 procent ich wartości.
Powinniście się 07:30, 31.10.2025
Wstydzić!!!!
gość18:45, 04.11.2025
złodzieje. niech sobie od koryta odejmą
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Chciał kupić Poloneza. Przelał pieniądze oszustom
To dlaczego wcześnie konto nie zostało zablokowane skoro widniało w ewidenji policji?
Tsa
23:48, 2026-06-23
Alternatywne logotypy Tarnobrzega. Media ich nie pokażą
Do kiedy będzie trwało głosowanie internautów? kiedy podane zostaną wyniki? Termin z regulaminu już dawno minął i brak informacji o nowym terminie. Dodatkowo zmiana formy wyboru prac i wprowadzenie głosowania internetowego (które ma mieć jakikolwiek wpływ na końcową ocenę) nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jest ona zgodna z regulaminem konkursu. Myślę że konkurs powinien przebiegać zgodnie z regulaminem natomiast dodatkowo można wprowadzić głosowanie mieszkańców i przyznać wyróżnienie internautów.
MaJa
20:24, 2026-06-23
Wypadek na poligonie w Nowej Dębie. 29-latek trafił do
Artykuł jest niegodny ze stanem faktycznym.
Xyz
17:51, 2026-06-23
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Panie prezydencie a gdzie ten zakład uzbrojenia w Sobowie , tak pan dumnie głosił to na konferencji
Ciekawy
17:00, 2026-06-23