Koszty funkcjonowania miejskich toalet sprawdzała Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Porównano koszty działania Szaletu Miejskiego przy ul. Piłsudskiego i samoobsługowej toalety ustawionej we wrześniu ub. roku na terenach zielonych obok cmentarza parafialnego obok Lasku Bulońskiego.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"10651"}
Szalet Miejski przy ul. Piłsudskiego to budowla słynna na całą Polskę. Kosztował (w 2018 roku) blisko 550 tysięcy złotych, jest pokryty hiszpańskim łupkiem (taki był wymóg ówczesnego konserwatora zabytków). Niezbyt szczęśliwa lokalizacja, obok parkingu, sprawia, że budynek jest regularnie „obijany”, a jego naprawy nie są objęte gwarancją.
W szalecie zatrudnione są dwie osoby, jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–17:00, w soboty w godzinach 10:00–14:00. W niedziele toaleta jest zamknięta, z wyjątkiem niedziel handlowych.
Miasto regularnie musi dopłacać do jego funkcjonowania. W 2020 r. było to 65 498,39 zł, w 2021 r. 75 525,20 zł, w 2022 r. 53 133,95 zł, w 2023 r. 94 851,92 zł, zaś w 2024 r. 70 018,70 zł.
Szalet Miejski przy ul. Piłsudskiego cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Dziennie korzystają z niego średnio 30 – 33 osoby. W roku 2023 z szaletu skorzystało 11430 osób, w 2024 10304 osób, natomiast od 1 stycznia do 8 lipca bieżącego roku 5136 osób.
Komisja Rewizyjna stwierdziła, że zbilansowanie kosztów i przychodów obiektu wymagałoby podniesienia opłaty za korzystanie z szaletu z 2 zł do ok. 10 zł, jednocześnie zauważając, że jest to nierealne.
Zupełnie inne wnioski płyną z analizy kosztów funkcjonowania samoobsługowej toalety na osiedlu Przywiśle. Miasto wyłożyło na jego obsługę 7 036,53 zł przy przychodzie 716,10 zł.
Komisja we wnioskach nie znalazła uzasadnienia dla dalszego funkcjonowania szaletu przy ul. Piłsudskiego. Wśród propozycji obniżenia kosztów miasta z tego tytułu wymieniono modernizację i montaż systemu samoobsługowego, przekazanie utrzymania szaletu zewnętrznej firmie lub sprzedaż budynku (z możliwością zmiany jego przeznaczenia).
Przy okazji planowanej rewitalizacji i zazieleniania placu Bartosza Głowackiego tuż obok placu na stanąć toaleta samoobsługowa – taka sama jak na osiedlu Przywiśle. To samo zaproponowała Komisja Rewizyjna RM, sugerując także ustawienie kolejnej w sąsiedztwie Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
::news{"type":"see-also","item":"226955"}
Ewa12:14, 31.10.2025
Oby tylko komuś nie przyszło do głowy likwidować tej toalety! Szkoda że w niedzielę jest nieczynna, to *%#)!& w niedzielę nie ma gdzie się załatwić, Kaufland , przychodnie i urzędy są zamknięte, strach iść na dłuższy spacer .
Maria14:36, 31.10.2025
Oby nowa toaleta nie była droższa niż warszawska.
Kloc20:02, 31.10.2025
To rozwalcie te przybytki i otwórzcie klopy w UM Tarnobrzeg. Pan prezio pewnie nic wam nie powie. Albo w krzaki
Tarnobrzeżanin10:34, 03.11.2025
Nie napisaliście, który prezydent miasta i którzy członkowie rady miejskiej podjęli decyzję o tak *%#)!& inwestycji, wyrzucając pieniądze z budżetu miasta w „błoto”. No i nie napisaliście, który wykonawca na tym zarobił tak zawyżone pieniądze!
Echo18:28, 03.11.2025
Co Wam przeszkadza? *%#)!& Akurat pomysł. Szaletem miejskim jest ok,. Tak myślicie, że nikt do Was nie przyjeżdża? Ja jeżdżę i co mam *%#)!& w krzakach?
Tbg22:03, 03.11.2025
A kiedy toaleta samoobsługowa na terenach przy Wiśle. Mnóstwo osób z pieskami i nawet nie ma gdzie kupy zrobić. Byłem w innych miastach i takie toalety samoobsługowe mają sens. Na terenach zielonych przy Wisle spaceruje wiele osob i tak miało by yo sens tak jak na placu Głowackiego też plus monitoring i bardzo wysokie kary za próbę zniszczenia nawet po kilka tysięcy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Chciał kupić Poloneza. Przelał pieniądze oszustom
To dlaczego wcześnie konto nie zostało zablokowane skoro widniało w ewidenji policji?
Tsa
23:48, 2026-06-23
Alternatywne logotypy Tarnobrzega. Media ich nie pokażą
Do kiedy będzie trwało głosowanie internautów? kiedy podane zostaną wyniki? Termin z regulaminu już dawno minął i brak informacji o nowym terminie. Dodatkowo zmiana formy wyboru prac i wprowadzenie głosowania internetowego (które ma mieć jakikolwiek wpływ na końcową ocenę) nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jest ona zgodna z regulaminem konkursu. Myślę że konkurs powinien przebiegać zgodnie z regulaminem natomiast dodatkowo można wprowadzić głosowanie mieszkańców i przyznać wyróżnienie internautów.
MaJa
20:24, 2026-06-23
Wypadek na poligonie w Nowej Dębie. 29-latek trafił do
Artykuł jest niegodny ze stanem faktycznym.
Xyz
17:51, 2026-06-23
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Panie prezydencie a gdzie ten zakład uzbrojenia w Sobowie , tak pan dumnie głosił to na konferencji
Ciekawy
17:00, 2026-06-23