Zamknij

Dodaj komentarz

Zapal świeczkę "Jędrusiowi" – w Tarnobrzegu upamiętnią legendarnego partyzanta

Piotr Welanyk Piotr Welanyk 09:23, 08.01.2026 Aktualizacja: 09:28, 08.01.2026
Skomentuj Ślubowanie Strzelców Ślubowanie Strzelców

W piątek, 9 stycznia, w 83 rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, w Tarnobrzegu odbędzie się coroczna akcja „Zapal świeczkę Jędrusiowi”.

Od wielu lat tarnobrzescy Strzelcy, Muzeum Zamek Tarnowskich i miłośnicy historii skupieni w Tarnobrzeskim Towarzystwie Historycznym organizują 9 stycznia uroczystość pod pomnikiem „Jędrusiów” stojącym na placu Tysiąclecia w Tarnobrzegu.

Oddanie hołdu Władysławowi Jasińskiemu połączone będzie z Apelem Poległych i Przyrzeczeniem Strzeleckim.

Władysław Jasiński przed wojną był nauczycielem tarnobrzeskiego Gimnazjum i instruktorem harcerskim. Organizację konspiracyjną i, później, oddział partyzancki, zorganizował ze swoich uczniów i podopiecznych z harcerstwa. „Jędrusie” zasłynęli wyjątkowym morale i wieloma spektakularnymi akcjami skierowanymi przeciwko okupantom niemieckim.

Władysław Jasiński zginął w walce z Niemcami 9 stycznia 1943 roku, w Trzciance koło Osieka.

Początek uroczystości o godzinie 17.00

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%