Dotychczas Tarnobrzeżanie płacili 32 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych i 64 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.
Jeżeli propozycja władz miasta zostanie przegłosowana przez radnych, stawka ta wzrośnie o 5 zł, do 37 zł za odpady segregowane i 74 zł za niesegregowane.
Uchwała o podwyższeniu stawki za odbiór odpadów komunalnych zawiera informację, że na dzień 31 grudnia 2025 liczba osób objętych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, wynikająca ze złożonych deklaracji, wynosiła 33 143 osoby.
Tymczasem według danych Urzędu Stanu Cywilnego, miasto w 2025 roku miało 42 916 mieszkańców. Oznacza to, że poza systemem pozostaje blisko 10 tys. mieszkających w Tarnobrzegu osób.
Liczba osób poza systemem śmieciowym jest w Tarnobrzegu podobna od kilku lat, jednak miastu nie udało się znaleźć sposobu na „odnalezienie” brakujących mieszkańców.
Tarnobrzeg w 2026 roku nie przewiduje dopłat do systemu, zmniejszających obciążenie dla mieszkańców.
„Analiza wykonania budżetu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2025 r. oraz prognoz kosztowych na rok 2026 wykazała, że obecnie obowiązujące stawki opłaty nie zapewniają pokrycia rzeczywistych kosztów funkcjonowania systemu. Wydatki poniesione w 2025 r. wyniosły 14 178 087,93 zł, podczas gdy szacowany roczny dochód przy utrzymaniu dotychczasowych stawek opłat w 2026 r. wyniósłby jedynie 12 519 264,00 zł, co może prowadzić do trwałego deficytu systemu. Mając na uwadze powyższe, a także rosnące koszty zagospodarowania odpadów, konieczne stało się ustalenie nowych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” – zapisano w projekcie uchwały.
Sesja, na której radni będą decydować o tym, czy podwyżka stawek za odbiór odpadów komunalnych zostanie wprowadzona odbędzie się w czwartek, 29 stycznia.
Mieszkaniec 12:13, 24.01.2026
Chyba tam kogoś pogięło 5 złotych za osobę to ile wyjdzie przy rodzinie 5 osobowej. Widzę,ze oddany głos na Nowaka był wielkim moim błędem. Miasto jak było tak jest w czarnej dupie, pożyczki jak były tak są,ceny podnoszą dalej,ale ,żeby zapewnić mieszkańcom godną pracę jak jemu ludzie zapewnili na 5 lat , to już w nosie ma
Mieszkaniec13:01, 24.01.2026
Skoro prawie 10 tyś mieszkańców nie płaci za śmieci to ewidentnie pokazuje jak nieudolny mamy samorząd i prezydenta. To nie jest normalne że przez tyle lat nie można rozwiązać problemu. To oni za nasze pieniądze są od tego żeby załatwić problem skutecznie raz na zawsze.
jak15:37, 24.01.2026
wykiwać wyborców można tylko raz, bo teraz co ma być: zrywanie kostki, bo czerwona, zamykanie/łączenie szkół, przedszkoli i podwyżki poczynając od jeziora, nieruchomości, śmieci itd. Panie Nowak tyle to każdy potrafi, może się uda coś zbudować?
Śmieci 13:29, 24.01.2026
Za co podwyżka skoro w śmietnikach i wokół nich pełno śmieci rozwalonych. Czasem nie ma jak wejść do śmietnika bo wszystko rozwalone i zapełnione.
Gospodarz miasta widać jak dba o dobro mieszkańców. Tylko wszystkie oplaty w górę.
Pozostałe komentarze
Użytkownik12:09, 24.01.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
MichałZZ15:58, 24.01.2026
Zgadzam się,a w szczególności nie wiem kto dopuścił niejaką M.K. do funkcji kierownika takiego zakładu, przecież ta osoba jest niekompetentna pod każdym względem, miałem wrażenie że nie ma pojęcia co się na zakładzie dzieje, dodatkowo chamska,wulgarna i prymitywna.
Tbg18:18, 24.01.2026
Ludzie kopnijcie się w głowę chcecie segregacji na osiedlach to pilnujcie nagrań z kamer i zabezpieczcie altan tak by osoby bez klucza nie miały dostępu a ci co podrzucają ponosili odpowiedzialność za zaśmiecanie
Tbg19:01, 24.01.2026
Kogos tu chyba pogieło,w tbg największe oplaty w calym regionie!!!!!!!!
michu19:07, 24.01.2026
od zużycia wody, 3m2 jedna osoba i po klopocie
Maryla18:32, 25.01.2026
W innych miastach nie na podwyżek chociażby Stalowa Wola nie robi tego swoim mieszkańcom, a Tarnobrzeg jak sęp wyrywa nam co się da, masakra jakaś, radni jak niedorajda kapki podnoszą do góry, wstyd bo pozadłużali miasto a teraz najlepiej wydrzeć to z kieszeni mieszkańców miasta. To jest skandal.
Elżbieta 08:46, 26.01.2026
Nie chcieliście spalarni, to teraz trzeba bulić. Poza tym dlaczego płaci się od osoby, a niektórzy wystawiają kilkanaście czy nawet więcej worków z odpadami np.ze skoszoną trawą czy innymi pozostałościami po sprzątaniu posesji.❓
gość15:11, 27.01.2026
Spalarnie chcemy ale nie w proponowanej lokalizacji. proponuje trochę się zagłębić a nie siać gó....burzę z wywiadów wyrwanych z kontekstów
ja09:56, 26.01.2026
dochodzą jeszcze inne sprawy już była nawet Lubnauer, no cóż wyborców można ograć tylko raz
Renata20:10, 10.02.2026
Cieszcie się że tylko tyle wam podnieśli ,gmina Mielec podniosła na 48 zł od osoby segregowanie a nie segregowane 117 to jest dopiero przegięcie 😡
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Alternatywne logotypy Tarnobrzega. Media ich nie pokażą
Do kiedy będzie trwało głosowanie internautów? kiedy podane zostaną wyniki? Termin z regulaminu już dawno minął i brak informacji o nowym terminie. Dodatkowo zmiana formy wyboru prac i wprowadzenie głosowania internetowego (które ma mieć jakikolwiek wpływ na końcową ocenę) nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jest ona zgodna z regulaminem konkursu. Myślę że konkurs powinien przebiegać zgodnie z regulaminem natomiast dodatkowo można wprowadzić głosowanie mieszkańców i przyznać wyróżnienie internautów.
MaJa
20:24, 2026-06-23
Wypadek na poligonie w Nowej Dębie. 29-latek trafił do
Artykuł jest niegodny ze stanem faktycznym.
Xyz
17:51, 2026-06-23
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Panie prezydencie a gdzie ten zakład uzbrojenia w Sobowie , tak pan dumnie głosił to na konferencji
Ciekawy
17:00, 2026-06-23
Wypadek na poligonie w Nowej Dębie. 29-latek trafił do
Po to są media informatyczne , żeby informować o takich zdarzeniach mieszkańców . O wypadku pisze tutaj i na korso , a nasze dziennikarskie zero z info Nowa Dęba śpi . On tylko potrafi szczuć jednych na drugich i jak kundel ujadać .
Mietek
13:58, 2026-06-23