Zamknij

Upamiętnili 85-lecie przeprawy Armii Kraków przez Wisłę w Baranowie Sandomierskim [ZDJĘCIA]

21:25, 14.09.2024 . Aktualizacja: 08:34, 16.09.2024
Skomentuj

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z września 1939 roku i rekonstrukcja historyczna były głównymi elementami uroczystości w Baranowie Sandomierskim.

[FOTORELACJA]7572[/FOTORELACJA]

We wrześniu 1939 roku w Baranowie Sandomierskim polscy saperzy zbudowali w kilka godzin improwizowany most i naprawili drugi, dzięki czemu na drugi brzeg Wisły przedostało się przeszło 30 tysięcy żołnierzy Armii Kraków.

W 85 rocznicę tamtych wydarzeń nad brzegiem Wisły spotkali się samorządowcy, władze Baranowa Sandomierskiego, żołnierze, pasjonaci historii, rekonstruktorzy i rodziny żołnierzy, którzy zapisali się wówczas w historii.

Przeprawa przez Wisłę w Baranowie Sandomierskim po dziś dzień uważana jest za największe osiągnięcie saperskie Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku. Pamięć o tym jest kultywowana w Baranowie Sandomierskim.

Pamiętają o tym władze gminy, a także Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej "Mały Wawel". Nie inaczej było w tym roku.

Wydarzeniem tegorocznej rocznicy była wizyta rodziny Faranów, których przodek był jednym z żołnierzy 23 Batalionu Saperów, który zbudował przeprawę w Baranowie Sandomierskim.

- Przeszłość dziadka odkryłem w sumie niedawno. Porządkując jego rzeczy znalazłem liczne dokumenty, jego Krzyż Walecznych otrzymany we wrześniu 1939 roku za Baranów Sandomierski i wiele innych pamiątek. Nawiązałem kontakt z burmistrzem Baranowa, potem z panem Zbigniewem Kamudą ze baranowskiego towarzystwa historycznego. Od czterech miesięcy szykowaliśmy się całą rodziną na przyjazd tu właśnie dziś, na tą szczególną uroczystość - mówi Rafał Faran, wnuk jednego z bohaterów września 1939 r.

Rafał Faran przekazał na ręce burmistrza Marka Mazura pamiątkową grafikę, zapowiedział też przekazanie do Baranowa Sandomioerskiego pamiątek po swoim dziadku.

[ZT]215375[/ZT]

Ozdobą uroczystości była rekonstrukcja historyczna nawiązująca do wydarzeń sprzed 85 lat. Wystąpiły w niej wspólnie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, GRH im Wojciecha Lisa pseudonim "Mściciel" i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore".

Podczas imprezy rozegrano także zawody strzeleckie z broni pneumatycznej o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, przygotowane przez Klub Strzelecki GROM z Tarnobrzega.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

szwejkszwejk

0 0

Żołnierzyki, dbajcie o broń bo się może na wojnie przydać. 10:13, 16.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%