W piątek, 6 października, na terenach pokopalnianych w Jeziórku w gminie Grębów otwarto wielką farmę fotowoltaiczną. Zakończona niedawno inwestycja PGE to pierwszy etap budowy w tym miejscu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.
Farma, którą właśnie oficjalnie oddano do użytku zlokalizowana jest na działkach o powierzchni około 50 ha. Obecnie może ona produkować energię elektryczną o mocy ponad 50 MW. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku osiągnie jednak już moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW.
zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Farmę tworzy blisko 100 tysięcy nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Są to panele bifacjalne, co oznacza że mogą absorbować światło zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite - docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.
- Pierwszy etap tej inwestycji udało się zakończyć przed terminem. A wokół trwają już prace w ramach drugiego etapu. Gdy zakończony zostanie ostatni etap to, mówiąc obrazowo, będzie tutaj produkowana energia, która mogłaby zasilać około 125 tysięcy gospodarstw domowych – mówił Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
[FOTORELACJA]4863[/FOTORELACJA]
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił natomiast, że jest to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla powstającej właśnie nowej stalowowolskiej strefy gospodarczej, którą farma ma zasilać, ale dla całego regionu. Tego typu inwestycje stymulują bowiem rozwój gospodarczy.
Z kolei Wójt Grębowa Kazimierz Skóra podkreślał, że budowa farmy sprawiła, że pokopalniane, zdegradowane tereny zyskały nową, bezpieczną dla okolicznych mieszkańców, funkcję. Przyznaje także, że finalizacja tej inwestycji oznacza znaczące wpływy z tytułu podatku od nieruchomości.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 30 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW.
[ZT]204975[/ZT]
0 0
Tymczasem niezapomniane i bezcenne zachody słońca w Kołodziejach 🤣
0 0
Do pierwszego gradu będzie OKi. Pora pomyśleć o zamontowaniu siatek ochronnych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz