Zamknij

Bieg Tropem Wilczym w Nowej Dębie. Na starcie uczniowie, żołnierze i mieszkańcy gminy [FOTO]

12:03, 01.03.2023 Aktualizacja: 21:03, 02.03.2023
Skomentuj

W środę, 1 marca, w Nowej Dębie upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Nad zalewem odbył się Bieg Tropem Wilczym, w którym udział wzięli uczniowie, żołnierze oraz mieszkańcy gminy.

[FOTORELACJA]3929[/FOTORELACJA]

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju z tej okazji odbywają się uroczystości patriotyczne, a także wydarzenia sportowe – Biegi Tropem Wilczym.

Taki bieg został zorganizowany także przez Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie, Zespół Szkół nr 1 w Nowej Dębie, 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba na terenach przy zalewie. Przed biegiem nastąpiło przedstawienie rysu historycznego Żołnierzy Niezłomnych, a także przemówienia.

Straszne rzeczy działy się w czasie wojny i po niej. Żołnierze byli ścigani i zabijani. Bardzo dziękuję za to, że czcimy ich pamięć i żołnierze wraz z uczniami zdecydowali się na kolejny Bieg Tropem Wilczym – powiedział starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł.

Bieg jest organizowany po to, by upamiętnić tych, którzy na terenach wyzwalanych przez Rosję sowiecką podejmowali działania, jakich celem było pokazanie, że tutaj jest Polska i to państwo ma ciągłość od 1918 roku. Za to złożyli daninę krwi, wycierpieli w więzieniach, byli rozstrzeliwani, a wielu z nich nie mogło znaleźć swojego miejsca w Polsce Ludowej – przypomniał burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

Obowiązkiem każdego Polaka jest czczenie pamięci tych żołnierzy oraz przekazywanie patriotycznych wartości młodzieży. Nie może być inaczej, że w Nowej Dębie odbywają się uroczystości patriotyczne bez udziału żołnierzy, młodzieży i społeczeństwa. Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem – powiedział płk Piotr Męczyński, dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie.

Po pierwszej części wydarzenia i minucie ciszy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych, nastąpiły biegi na dystansie 1963 metrów. Dystans ten nie jest przypadkowy, ponieważ 21 października 1963 roku, w obławie funkcjonariuszy SB (Służba Bezpieczeństwa) i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie zginął Józef Franczak ps. "Lalek”, ostatni żołnierz niepodległej II Rzeczypospolitej.

Najpierw w rywalizacji sportowej wzięli uczniowie klas ósmych ze szkół z terenu gminy. Na podium wśród dziewcząt znalazły się:

1. Karolina Zięba – Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowej Dębie
2. Alicja Andrusiewicz – Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowej Dębie
3. Łucja Markowicz – Szkoła Podstawowa w Tarnowskiej Woli

Natomiast wśród chłopców pierwsze trzy miejsca zajęli:

1. Arthur Puk – Szkoła Podstawowa w Majdanie Królewskim
2. Filip Kamiński – Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowej Dębie
3. Wiktor Kamiński – Szkoła Podstawowa w Majdanie Królewskim

Po tych zmaganiach nastąpił bieg wspólny (już bez rywalizacji sportowej), w którym udział wzięli uczniowie szkół, żołnierze oraz mieszkańcy, w tym osoby uprawiające Nordic-Walking. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

(kr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%