Zakończył się remont tarnobrzeskiego pomnika upamiętniającego działalność oddziału partyzanckiego "Jędrusie" i jego dowódcy, Władysława Jasińskiego "Jędrusia". Odnowienie monumentu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
Oddział partyzancki "Jędrusie" wywodził się z konspiracyjnej organizacji "Odwet", jednej z pierwszych struktur podziemnych, która powstała w okupowanej Polsce po klęsce wrześniowej 1939 r. Założył ją tarnobrzeski nauczyciel Władysław Jasiński, "Jędruś" (poległ w styczniu 1943 roku). Oddział "Jędrusiów" zasłynął wieloma bohaterskimi, spektakularnymi akcjami przeciwko Niemcom.
W 1985 roku, w Tarnobrzegu, na placu Tysiąclecia, staraniem Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, stanął pomnik upamiętniający oddział i jego założyciela. Warunki atmosferyczne sprawiły, że monument, wykonany z czerwonego piaskowca szydłowieckiego, po latach sprawiał wrażenie brudnego i zaniedbanego. Wtedy do akcji wkroczyli społecznicy, z emerytowanym inżynierem - budowlańcem Krzysztofem Magierą na czele.
- Pomnik sprawia wrażenie opuszczonego i bardzo zaniedbanego, co mnie porusza, ze względu na zasługi Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" dla naszego Regionu i Polski. Monumentu nie odnawiano od chwili postawienia w 1985 r. Dlatego też wraz z kolegami postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić. Pukamy od przeszło roku do władz miasta, mam nadzieję, że w końcu uda się doprowadzić do remontu - mówił "Tygodnikowi Nadwiślańskiemu" w styczniu 2018 roku Krzysztof Magiera, emerytowany inżynier-budowlaniec z Tarnobrzega.
Pan Krzysztof wraz z kolegami przygotowali fachowy projekt obejmujący nie tylko renowację samego pomnika, ale też uporządkowanie całego otoczenia. Pod koniec maja 2020 r. ich starania wreszcie odniosły skutek. Władze Tarnobrzega porozumiały się z Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie wspólnego przeprowadzenia remontu, a po wizycie w centrali IPN wiceprezydenta Mirosława Pluty, Instytut wziął na siebie cały koszt inwestycji wynoszący 60 tys. zł.
W ramach prac odczyszczono bryłę monumentu, zmieniono napis, zastępując mosiężne litery płytą z czarnego granitu, dodano też tablicę przybliżającą historię oddziału "Jędrusie" i jego dowódcy. Wyremontowano także otoczenie pomnika, wymieniając ławki, oświetlenie, uzupełniając braki w bruku i usuwając połamane przez burze drzewa.
- Zrobione to zostało pięknie, jako budowlaniec mogę wyrażać się o pracy kieleckiej firmy, która wykonywała remont w samych superlatywach. Bardzo się ciesze, że po tylu latach starań pomnik "Jędrusiów" odzyskał swój blask - mówi dziś Krzysztof Magiera.
Społecznicy z osiedla "Przywiśle" nie zamierzają spocząć na laurach. Teraz ich celem będzie doprowadzenie do uporządkowania i wyremontowania okolicy pomnika - placu Tysiąclecia.
histeryk14:55, 04.09.2020
Znowu dorabianie filozofii do następnego bohatera.
Zniesmaczony17:28, 08.09.2020
Remont się nie zakończył jeszcze i nie ta kwota. Troche więcej rzetelności dziennikarskiej a nie tylko "wierszówka"!!!
0 0
Hmm... jakiej filozofii ? Zechciałby Pan rozwinąć myśl ?