[FOTORELACJA]4267[/FOTORELACJA]
– Enea Elektrownia Połaniec od lat działa prośrodowiskowo. Jest pomysłodawcą i uczestnikiem wielu kampanii mających na celu promowanie odpowiedzialnych postaw względem przyrody. Zrealizowaliśmy wiele takich działań, począwszy od edukowania dzieci w zakresie oszczędzania prądu, produkcji zielonej energii, popularyzacji wiedzy przyrodniczej, sprzątania okolicznych lasów i rzek, sadzenia młodych drzew i łąk kwietnych dla pszczół oraz ochrony fauny i flory. W ramach programu „Enea Eko Projekty – Środowiskowo Odpowiedzialni” kolejny raz uczestniczyliśmy w zarybianiu Wisły we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Wędkarskim, Wodami Polskimi, kołem wędkarskim działającym przy elektrowni oraz Miastem Połaniec. Naszym wspólnym celem jest kształtowanie świadomości społecznej i przekazywanie idei zrównoważonego gospodarowania środowiskiem wodnym. Dzięki temu pokazujemy społeczeństwu, jak istotny jest ekosystem rzeki, która daje nam wszystkim różne korzyści, dlatego wspólnie dbamy o to miejsce – mówi Agnieszka Wojdan, prezes Enei Elektrowni Połaniec.
Tegoroczną akcję zarybiania Wisły przeprowadzono na kanale przy elektrowni, w miejscowości Tursko Małe. Do rzeki wpuszczono około 500 kg mieszanki narybku: szczupaków, karpi, karasi, jazi, boleni, okoni.
– Zarybianie rzeki służy zachowaniu jej bioróżnorodności, wzbogaceniu rybostanu oraz utrzymaniu go na wysokim poziomie. A jednocześnie jest to niezwykle cenna inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży, kształtująca świadomość ekologiczną i prośrodowiskową. To bardzo ważna akcja, bo edukacja w tym zakresie jest niezwykle potrzebna – mówi ichtiolog, Ireneusz Swobodziński, który przy okazji zarybiania prowadził zajęcia dla dzieci.
– Miejsce, w którym dziś jesteśmy, nie jest przypadkowe. Jest to ciepły kanał, który pełni rolą zimowiska ryb. Mają one tutaj bardzo dobre warunku do bytowania w okresie zimowym i tarła. To wyjątkowe miejsce, dlatego tym bardziej należy dbać o jego rybostan – dodaje Zbigniew Kokosa, wiceprezes ds. zagospodarowania wód tarnobrzeskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.
Akcję zarybiania Wisły w ramach projektu realizowanego przez Eneę Elektrownię Połaniec przeprowadzono już po raz trzeci. W organizację przedsięwzięcia włączyły się Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu, koło PZW numer 32 przy elektrowni w Połańcu, Gospodarstwo Rybackie w Rytwianach, Wody Polskie, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz samorząd. W tym roku do udziału w wydarzeniu zaproszono szkoły podstawowe z Łubnic, Ossali, Szwagrowa i Połańca.
– Pokazujemy dzieciom, jakie gatunki ryb żyją w naszych rzekach i opowiadamy o nich. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich uda się mocniej zainteresować tą tematyką i zaowocuje to tym, że oderwą się od komputerów i zachęcą rodziców, aby wspólnie spędzali czas na świeżymy powietrzu, na przykład wędkując – mówi Jarosław Rybicki, prezes koła PZW numer 32 przy elektrowni w Połańcu.
– Mimo tego, że w szkole dzieci stykają się z różnymi elementami wiedzy z dziedziny ichtiologii, to udział w wydarzeniu, podczas którego mogą zobaczyć to wszystko „na żywo” i posłuchać osób, które na co dzień zajmują się rybami i rzekami, na pewno pomoże im dużo lepiej zrozumieć te zagadnienia – mocno zapadnie im w pamięć – mówi Anna Świerk, nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali.
– Mamy wielu uczniów, którzy interesują się wędkarstwem. Ale jest to niezwykle ciekawa lekcja dla wszystkich. Dzieci otrzymują wiedzę w ciekawy, łatwy do zapamiętania sposób. Dodatkowo biorą udział w różnych konkursach, w których mogą zdobyć ciekawe nagrody, jeśli udowodnią, że zapamiętały to, co niedługo wcześniej zostało im przekazane. To bardzo dobra metoda nauki – dodaje Anna Suchorowska, nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Szwagrowie.
Przy wiślanym kanale pojawili się także włodarze Połańca i Osieka. Obaj podkreślali, że akcje tego typu są bardzo potrzebne, i zapewniali, iż będą je wspierać.
– To świetna sprawa, że poprzez działania prośrodowiskowe zaszczepiamy w najmłodszych pokoleniach dobre nawyki i kształtujemy ich świadomość. Jako gmina mocno angażujemy się w przedsięwzięcia związane ze środowiskiem i bardzo nas cieszy to, że Enea tak mocno stawia na edukację w tym zakresie – mówi Jacek Nowak, burmistrz Połańca.
– Jestem przekonany, że udział w takich wydarzeniach wpłynie na to, jak nasze dzieci będą zachowywać się w przyszłości i jakie będą podejmować decyzje w temacie dbałości o środowisko – dodaje Rafał Łysiak, burmistrz Osieka.
– Myślę, że możemy już śmiało uznać to wydarzenie ekologiczno-edukacyjne za cykliczne. I jestem pewny, że będzie ono kontynuowane w kolejnych latach – podsumowuje Andrzej Jastrząb, dyrektor Pionu Zarządzania Środowiskiem połanieckiej elektrowni.
1 0
pzw tarnobrzeg nie powinien juz adminisrowac naszymi wodami to inne wojewodztwo
1 0
zadamy utworzenia sandomiersko staszowskiego okregu pzw trzeba zqaczac zbierac podpisy