Działający od roku Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu realizuje projekt „Razem bezpieczniej 2”. To szeroko zakrojona i co istotne, bezpłatna pomoc dla ofiar przestępstw i ich rodzin. Agendy ośrodka działają również w Stalowej Woli, Nisku, Mielcu i Kolbuszowej.
Gdy niemal równo rok temu inaugurowano w Tarnobrzegu działalność Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, wiele osób zastanawiało się, jak duże będzie zapotrzebowanie na tego typu pomoc. Praktyka pokazała, że potrzeby są olbrzymie.
– W pierwszym roku działania Ośrodka objęliśmy pomocą 460 osób. To zarówno bezpośrednie ofiary przestępstw, jak i członkowie ich rodzin. Staramy się im zapewniać pomoc wszechstronną, obejmującą wiele dziedzin życia – mówi Simona Wójtowicz, koordynatorka projektu.
Faktycznie, zakres pomocy, jaką oferuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu i jego agendy terenowe, jest imponujący.
– Oferujemy pokrywanie kosztów psychoterapii, pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, pomagamy w pokryciu kosztów świadczeń zdrowotnych, zakupu leków i wyrobów medycznych. To nie koniec, pokrywamy też koszty zakupów odzieży, obuwia, środków czystości i higieny osobistej. Nie ograniczamy się też wyłącznie do sfery zdrowotnej. Finansujemy pomoc prawną, w tym alternatywne metody rozwiązywania konfliktów. Finansowanie obejmuje też szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Nasz zakres udzielanej pomocy jest bardzo szeroki, wykraczający poza listę, którą wymieniłam. Założenia projektu dają nam dużą elastyczność w tej dziedzinie. Można się do nas zgłosić z każdą sprawą – zapewnia Simona Wójtowicz.
Wykaz spraw, które pracownicy Ośrodka pomogli rozwiązać, potwierdza słowa szefowej projektu. Placówka finansowała już szkolenia, kursy i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, pomagała materialnie w sfinansowaniu części kosztów związanych z kształceniem w szkołach i przedszkolach publicznych oraz związanych z opieką nad dziećmi w gminnych żłobkach i klubach dziecięcych, płaciła za rehabilitację i świadczenia zdrowotne, a także pokrywała koszty transportu związane z uzyskiwaniem pomocy. Na tym nie koniec. Dzięki środkom od OOPPP, ofiary przestępstw borykające się z problemami, mogły liczyć na sfinansowanie przejściowych problemów związanych z zobowiązaniami czynszowymi, na pokrycie kosztów tymczasowego schronienia lub zakwaterowania, a także na wsparcie w dostosowaniu mieszkania lub domu do potrzeb osoby, która utraciła sprawność fizyczną w wyniku przestępstwa.
– Organizujemy też letni wypoczynek dzieci i młodzieży, a także rodzinne turnusy terapeutyczne. Nie ukrywam, że ta część naszej działalności jest dla nas szczególnie satysfakcjonująca. Obserwowanie uśmiechów na twarzach dzieci, które jeszcze nie dawno były głęboko straumatyzowane, to najlepsza nagroda jaką sobie możemy wymarzyć. Budujące jest też to, że rodziny, które trafiają na nasze turnusy terapeutyczne, na początku zamknięte, nieufne, otwierają się dzięki terapii, nawiązują ze sobą relacje, które trwają również po zakończeniu turnusu. Oni potem stanowią dla siebie wzajemnie grupę wsparcia – nie kryje zadowolenia Simona Wójtowicz.
Bardzo istotnym elementem wsparcia zapewnianego przez Ośrodek jest pomoc psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów. Każdy, kto próbował taką pomoc uzyskać wie, że dostępność specjalistów z tych dziedzin jest w Polsce bardzo słaba, a na wizytę osoby potrzebujące pomocy często czekają bardzo długo. Nie dotyczy to jednak ofiar przestępstw korzystających ze wsparcia Ośrodka.
– To, jak szybko zostanie udzielona pomoc i wsparcie psychologiczne, jest niezwykle ważne, szczególnie dla osób w głębokim kryzysie. Dlatego kładziemy bardzo duży nacisk, by nasi podopieczni otrzymywali taką pomoc natychmiast. W ramach projektu „Razem bezpieczniej 2” mamy do dyspozycji 9 psychologów, 3 psychoterapeutów i 2 psychiatrów. To umożliwia nam bardzo szybką reakcję na potrzeby osób potrzebujących, a znajdujących się pod naszą opieką – podkreśla Simona Wójtowicz.
Program „Razem bezpieczniej 2”, realizowany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, a finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości, jest rozpisany na lata 2022 – 2025. Wstępnie przyjęte założenia zakładały, że w tym czasie pomocą zostanie objętych 800 osób. Tymczasem już w pierwszym roku ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem skorzystało 460 osób. Szefowa ośrodka uspokaja, że nie oznacza to w żadnym wypadku zmniejszenia intensywności udzielania pomocy na kolejnych etapach realizacji projektu.
– Wręcz przeciwnie, staramy się dotrzeć z informacją o bezpłatnej pomocy, jaką można u nas uzyskać, do jak najszerszego grona potencjalnych beneficjentów. Stąd współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, z sądami, prokuraturami. Spotykamy się też z dzielnicowymi - policjantami, którzy mają najlepsze rozeznanie w terenie i wiedzą, kto może takiej pomocy potrzebować. Będziemy chcieli również za ich pomocą docierać do potrzebujących – zapewnia S. Wójtowicz.
Słowa szefowej OOPPP w Tarnobrzegu korespondują z tym, co podczas otwarcia ośrodka mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
– Jeżeli się pojawi osiemset pierwsza osoba, oczywiście też zostanie objęta pomocą. Jeżeli okaże się, że tych osób jest 1600, a nie 800, to także nic nie zmieni, im również zostanie udzielona pomoc. Pieniądze na ten cel znajdziemy. Największym problemem jest pokonanie zobojętnienia i zurzędniczenia w podejściu do takich osób – mówi minister.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu mieści się w budynku zajmowanym przez parafię pw. Chrystusa Króla, przy al. Niepodległości 9. Działa w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godz. 8 do 15, w środy - od 13 do 20, zaś w soboty - od 8 do 13. Do dyspozycji potrzebujących są też telefony – pod numerem 530 100 610 można kontaktować się z koordynatorką projektu, zaś dzwoniąc na numer 530 100 330 z tzw. osobą pierwszego kontaktu.
Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają też w Stalowej Woli, Nisku, Mielcu i Kolbuszowej.
Stalowa Wola - ul. Ofiar Katynia 8a, w poniedziałki w godz. 8-13 oraz środy od 14 do 19, telefon kontaktowy: 530 100 710.
Nisko - ul. Mickiewicza 4, w poniedziałki w godz. 14-19 oraz środy od 8 do 13, telefon: 530 100 710.
Mielec - ul. M. Reja 1, czynny we wtorki od 14.00 do 19.00 oraz w czwartki od 8.00 do 13.00, telefon: 530 380 330.
Kolbuszowa - ul. św. Brata Alberta 3a, we wtorki w godz. 8 - 13 oraz czwartki w godz. 14 - 19, tel. 530 380 330.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz