Biegli w scenerii średniowiecznych murów polskiego Carcassonne [ZDJĘCIA]

16:22, 30.12.2023 rs Aktualizacja: 16:47, 30.12.2023

Po raz 42. w Szydłowie odbyły się Międzynarodowe Sylwestrowe Biegi Uliczne. To najstarsza tego rodzaju impreza w Polsce. Każdego roku gromadzi tłumy miłośników biegania.

[FOTORELACJA]5517[/FOTORELACJA]

Początki imprezy sięgają jeszcze lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to, z inicjatywy długoletniego wójta Szydłowa Jana Klamczyńskiego, zorganizowane zostało po raz pierwszy uliczne bieganie na pożegnanie roku. Na starcie stanęła garstka amatorów ruchu na świeżym powietrzu. Dziś jest to wydarzenie przyciągające nawet bardzo utytułowanych zawodników z różnych kontynentów.

Tak było i tym razem. Jak informuje Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, na starcie biegu głównego, który rozgrywany był na dystansie 10 km, stanęło ponad 150 zawodników, głównie z Polski, ale także z Ukrainy, a nawet Wielkiej Brytanii.

Przed rozpoczęciem biegu głównego, na kilku krótszych trasach rywalizowały dzieci i młodzież. Nagrody zwycięzcom 42. Międzynarodowych Sylwestrowych Biegów Ulicznych wręczali m.in. starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal oraz burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz.

W kategorii open wśród mężczyzn najszybciej pokonał wyznaczoną trasę pokonał Andrzej Skarżyński reprezentujący LKB Rudnik. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio Bogdan Semenovych z Ukrainy i Sylwester Lepiarz z Ostrowca Świętokrzyskiego. Czwarty był Damian Noga z KP PSP w Staszowie, a piąty – Michał Wojciechowski (Witar Tarnobrzeg). Trzy najwyższe miejsca wśród kobiet wywalczyły: Natalia Semenovych (Ukraina), Małgorzata Czarnota (10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej) oraz Joanna Szczepanik z Krakowa.

"Tygodnik Nadwiślański" był patronem medialnym imprezy.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TN"