Zamknij
REKLAMA

,,Energię mamy we krwi" po raz piętnasty w Enei Połaniec [zdjęcia]

13.54, 02.09.2022 JZ
Skomentuj
REKLAMA

Prawie 23 litry krwi zebrano w ramach letniej akcji krwiodawstwa w Elektrowni Połaniec. Była to XV edycja programu ,,Energię mamy we krwi", realizowanego przez Eneę we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

29 sierpnia przeprowadzona została kolejna akcja honorowego oddawania krwi w Połańcu. W wydarzenie włączyli się pracownicy Elektrowni i spółek, okoliczni mieszkańcy oraz członkowie ich rodzin, a także strażacy i policjanci, którzy kolejny raz udowodnili, że energię mają we krwi.

Podczas sierpniowej akcji zarejestrowało się blisko 70 osób w tym 51 osób oddało krew, przekazując prawie 23 litry najcenniejszego leku.

- Wielu ludzi zadaje pytanie, czy warto być krwiodawcą. Odpowiedź brzmi: oczywiście tak! Poświęcając odrobinę czasu możemy uratować życie trzech osób. Satysfakcja z tego tytułu jest przeogromna. Krwiodawcy biorący udział w naszych akcjach są wspaniałym przykładem i inspiracją dla innych osób, aby aktywnie włączyć się w pomoc na rzecz ratowania zdrowia i życia innych ludzi - powiedział Janusz Paruzel, członek zarządu ds. operacyjnych w Enei Elektrowni Połaniec, który oddawał krew po raz kolejny.

Jak przypominają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, krew jest szczególnie potrzebna w okresie wakacji, kiedy zwiększa się liczba wypadków, a regularni krwiodawcy wyjeżdżają na urlop. Jest również potrzebna pacjentom, którzy są w trakcie hospitalizacji bądź oczekują na zabiegi. Ten bezcenny dar to często jedyna szansa na uratowanie życia. Krwi nie można wyprodukować, jedynym jej źródłem jest drugi człowiek.

W tym roku przy Elektrowni Połaniec odbędzie się jeszcze jedna akcja krwiodawstwa, zaplanowana na 21 listopada.

Wszystkim, którzy oddają krew przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a także ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.), zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje się krew, legitymacja Honorowego Dawcy Krwi oraz ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę.

 

(JZ)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%