Zamknij

Pow. staszowski. W miejscu zburzonego sowieckiego obelisku stanął nowy pomnik

07:46, 10.11.2023 rs Aktualizacja: 09:09, 10.11.2023
Skomentuj

10 listopada o godz. 10 w Łubnicach w powiecie staszowskim uroczyście odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego, który powstał w miejscu zburzonego niedawno monumentu gloryfikującego Armię Czerwoną.

Obelisk z czerwoną gwiazdą, która zdjęto w 2018 roku, stał na terenie dawnego parku pałacowego w Łubnicach. Dziś ze znajdującej się dawniej w tym miejscu magnackiej rezydencji, która przez wieki była w posiadaniu najprzedniejszych rodów Rzeczpospolitej: Opalińskich, Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Radziwiłłów, pozostały tylko słabo czytelne zarysy fundamentów. Jeszcze jednak w 1945 roku pałac, choć bardzo już zdewastowany stał. Pod koniec wojny mieścił się w Łubnicach szpital przyfrontowy, a piwnice pałacowe pełniły funkcję kostnicy. Stąd zabierano następnie ciała i grzebano je w otaczającym rezydencję parku. W późniejszych latach na tym miejscu stanął pomnik z inskrypcją upamiętniająca poległych żołnierzy radzieckich.

W sierpniu 1945 roku miała miejsce ekshumacja pogrzebanych w parku ciał, które przewieziono następnie na cmentarz w niedalekiej Stopnicy.

Jesienią 1944 roku sowieci zdążyli jeszcze wysadzić nadszarpnięty zębem czasu pałac, z którego gruz przeznaczony został na utwardzenie drogi do Budzisk. Jak się niebawem okazało pomysł był zupełnie chybiony. Wapienny budulec na skutek mrozu i wody uległ zlasowaniu i jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy styczniowej nie było po nim śladu. Demontaż pomnika chwały Armii Czerwonej odbył się 12 października z inicjatywy IPN.

Instytut i Gmina Łubnice zawarły porozumienie, na mocy którego w miejscu usuniętego obiektu propagandowego  powstał pomnik dedykowany ofiarom zbrodniczych ideologii: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Zgodnie z wytycznymi konserwatora bryła pomnika podobny kształt i wielkość, co poprzednia. 

W dzisiejszym odsłonięciu pomnika weźmie udział Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN oraz dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Fot. arch. Urzędu Gminy w Łubnicach.

[ZT]206105[/ZT]

 

(rs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%