W niedzielę 28 lutego rozpoczęły się w Stalowej Woli współorganizowane przez obydwa stalowowolskie samorządy, miejski i powiatowy, obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych "Żołnierze Wyklęci - ludzie o stalowej woli".
W niedzielę Fundacja "Przywróćmy Pamięć" prowadziła w mieście kwestę na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych, a w Parku Miejskim pojawił się "obóz partyzancki". Tu zaprezentowano mieszkańcom miasta "dzień z życia partyzantów", ze wspólnym ogniskiem partyzanckim, szkoleniem z musztry, pokazem czyszczenia broni, śpiewaniem pieśni partyzanckich, wystawą sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów, ekspozycjami zbiorów stowarzyszenia "Ocalić od Zapomnienia" i IPN w Rzeszowie. W programie znalazł się także świetny pokaz musztry konnej oraz zrealizowana z rozmachem, z udziałem także gości ze Słowacji, i z wykorzystaniem środków pirotechnicznych oraz wielkiej ilości sprzętu (włącznie z oryginalną ciężarówka wojskową i samochodem pancernym z II wojny światowej) inscenizację bitwy partyzanckiej "Obława". Z zainteresowaniem przyglądało się jej ponad tysiąc osób. Na wieczór w lasach obok Urzędu Celnego zaplanowano, wytyczone leśną trasą, biegi "Wilczym tropem" na 1963 m oraz 5000 m, połączone z kwestą na budowę pomnika Polaków zmarłych w Związku Radzieckim w czasie Wielkiego Głodu.
Na 29 lutego we wszystkich stalowowolskich szkołach zaplanowano prelekcje historyczne z wykorzystaniem filmu Stowarzyszenia "Ocalić od Zapomnienia". 1 marca, w głównym dniu celebracji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli, odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na pl. Piłsudskiego, dokąd z cmentarza przeszedł Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W kolejnych dniach w Bibliotece Międzyuczelnianej zaplanowano projekcję filmu "Dzieci kwatery Ł" oraz prezentację Dioramy Partyzanckiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel" z Mielca, zaś w Kinie "Wrzos" - film "Historia Roja", poprzedzony przybliżeniem sylwetki tego żołnierza i podsumowany prelekcją dr Mirosława Surdeja z IPN w Rzeszowie. Do 6 marca w hallu MDK prezentowana jest wystawę Fundacji Przywróćmy Pamięć poświęconą IV Zarządowi WiN.
Szczegółowy program imprez znajdziecie Państwu tutaj: http://tyna.info.pl/wykleci-zdominuja-miasto/
TYGODNIK NADWIŚLAŃSKI jest medialnym patronem tego wydarzenia. (r)
0 0
normalni bandyci, ale coz, na innych bohaterow obecnej elity po prostu nie stac